PILNE! Grecja ostrzelała turecki okręt! Konflikt na linii Grecja-Turcja!

Jak donoszą zagraniczne agencje prasowe, turecki okręt transportowy został ostrzelany przez Greków. Ankara twierdzi, że w wyniku „ataku” łódź została uszkodzona. 

Do zdarzenia doszło na wodach Morza Egejskiego. Komentatorzy są zgodni co do tego, że może to być początek poważnego kryzysu dyplomatycznego.

Służby greckie podają, że transportowiec turecki miał zostać skontrolowany przez łódź patrolującą. Do kontroli jednak nie doszło, ponieważ turecki okręt miał zawrócić. Wtedy z greckiej łodzi padły strzały.

Sami Kalkavan w rozmowie z CNN Türk, powiedział że turecka jednostka pływająca w tym momencie znajdowała się około 3 km od Rodos.

Jak podaje agencja Deniz News, transportowiec kierował się do Zatoki İzmit z południowego portu İskenderun.

Wersje przedstawicieli obu państw są rozbieżne. Grecy twierdzą, że zamiarem służb była jedynie kontrola okrętu. Kapitan Kavalkan twierdzi, że łódź patrolująca miała wysunąć stanowcze żądanie, aby frachtowiec zacumował do portu w Rodos. Według kapitana było to celowe działanie wymierzone bezpośrednio w turecką załogę.

Na miejscu niedługo po tym zdarzeniu pojawiły się dwie łodzie tureckiej straży przybrzeżnej. Grecka straż graniczna nie skomentowała zdarzenia – odmówiła odpowiedzi na jakiekolwiek pytania.

wSedno24.pl

źródło: Onet News/Pikio