Skandal! Z Ministerstwa ZNIKNĘŁY maszyny szyfrujące! Są na nich DANE OSOBOWE Polaków?! Winna temu opozycja usiłuje wrobić Błaszczaka!

Z Departamentu Teleinformatyki przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zniknęły cztery szyfratory i serwer, na którym przetrzymywano tysiące danych osobowych. Maszyny warte w 2007 r. prawie 400 tysięcy złotych wyceniono dziś na 7 złotych za sztukę. Choć opozycja winę usiłuje zrzucić na Błaszczaka, sprawa ma się zupełnie inaczej…

Chodzi o maszyny służące do szyfrowania danych. Jeden szyfrator Comp Crypta Delta, zakupiony w 2004 roku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kosztował 95 tysięcy złotych.

Pracownicy Naczelnej Izby Kontroli podczas audytu za rok 2016 nie mogli doliczyć się aż czterech takich maszyn i jednego serwera, co daje finansowy bilans ujemny na poziomie niemal czterystu tysięcy złotych.

Szyfratory miały służyć Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców do kodowania danych kierowców. CEPiK w 2016 roku trafiła pod auspicje Ministra Cyfryzacji. O ile fakt, że minister Błaszczak nie uporządkował tej sprawy jest niepokojący to należy tu jasno powiedzieć, że szyfratorami nikt nie interesował się od 10 lat!

Ostatnie raporty dotyczące tych maszyn pojawiają się dopiero w 2007 roku. Opozycja usiłuje całą winę zrzucić na ministra Prawa i Sprawiedliwości, jakby zapomnieli, że w czasie gdy raporty dotyczące szyfratorów świeciły pustkami, to właśnie Platforma Obywatelska przez 8 lat sprawowała władzę.

MSWiA teraz zabiera głos w tej sprawie i uspokaja. Twierdzi, że w urządzeniach tego typu nie są przetrzymywane żadne dane, a więc ich ewentualne zaginięcie nie wpłynie na przetwarzanie poufnych danych. Wydział prasowy resortu w rozmowie z Gazetą Wyborczą dodaje, że urządzenia tego typu służą jedynie do zabezpieczenia komunikacji.

Sprawa serwera, który przetrzymywał dane wyjaśniła się po kilku dniach, urzędnicy NIK odnaleźli maszynę w jednej z szaf serwerowych w Bydgoszczy. Szyfratorów jak dotąd nie odnaleziono.

źródło: Newsweek/Gazeta Wyborcza/Pikio