MOCNA reakcja Trumpa! „Dni islamistów są policzone!”

Prezydent USA Donald Trump oznajmił, że przejęcie irackiego Mosulu z rąk bojowników Państwa Islamskiego (IS) oznacza, że dni tej organizacji w Iraku i Syrii są policzone. Trump w pisemnym oświadczeniu zapowiedział, że USA będą kontynuować działania w celu „całkowitego zniszczenia” organizacji tzw. państwa islamskiego.

Wcześniej premier Iraku Hajder al-Abadi oficjalnie ogłosił w państwowej telewizji zwycięstwo nad Państwem Islamskim (IS) w Mosulu i wyzwolenie miasta po niemal dziewięciu miesiącach walk. Elitarna jednostka antyterrorystyczna irackiej armii dotarła do brzegu rzeki Tygrys na Starym Mieście w Mosulu zdobywając tym samym ostatni bastion dżihadystów. Na znak zbliżającego się zwycięstwa, żołnierze armii rządowej wbili nad brzegiem rzeki Tygrys, iracką flagę.

Amerykański dowódca Stephen Townsend stacjonujący w Iraku powiedział, że to zwycięstwo całkowicie nie wyeliminowało IS i nadal trwają ciężkie walki, ale utrata Mosulu to decydujący cios wymierzony w kalifat. Od połowy października ubiegłego roku irackie siły, wspomagane przez Kurdów oraz szyickie bojówki i amerykańskie lotnictwo prowadziły ofensywę, by uwolnić miasto z rąk fanatyków. W ostatnich dniach rebelianci zostali zepchnięci na niewielki obszar Starego Miasta.

Agencja Associated Press pisze, że gratulacje siłom irackim za przejęcie Mosulu przekazała też kierowana przez USA koalicja, która zapewniła im decydujące wsparcie od początku ofensywy w Mosulu rozpoczętej w październiku 2016 roku.

Fakt.pl