Pilne! Opłata paliwowa to była zasłona dymna! W nocy PiS wykonał NIEOCZEKIWANY ruch!

Ta noc w polskiej polityce była jedną z bardziej burzliwych ostatnich lat. Obywatele RP usiłowali wedrzeć się do sejmu, gdzie jak się okazało, Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało kolejny swój cel.

Opłata paliwowa miała być jedynie zasłoną dymną?

Tak właśnie komentują tą sprawę publicyści.

„Nie wiem jaki geniusz podpowiedział Prawu i Sprawiedliwości przepychanie kolanem dodatkowego opodatkowania paliwa, ale musiał być to geniusz zła” – pisze w Opiniach Wirtualnej Polski Marcin Makowski. By za chwilę dodać, że oto „postanowiono zrobić coś, co zdenerwuje wyborców znacznie bardziej, niż dziesięć Trybunałów Konstytucyjnych razem wziętych.”

Wszystko przez nocne obrady. Prawo i Sprawiedliwość w nocy przyjęło projekty bez żadnych poprawek. Teraz w Polsce czeka nas prawdziwe polityczne tsunami.

Chodzi o dwie ustawy: o sądach powszechnych oraz o KRS.

Nowela ustawy o ustroju sądów powszechnych m.in. zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. O godz. 2.30 w nocy Senat bez poprawek przyjął również nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Obie ustawy trafią teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o KRS głosowało 57 senatorów, a 29 było przeciw. Wcześniej w głosowaniu oddalono wniosek o odrzucenie całej noweli. Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm – dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Ustawa o ustroju sądów powszechnych została przyjęta identycznym stosunkiem głosów.

O odrzucenie noweli prawa o ustroju sądów powszechnych wniósł podczas poprzedzającej głosowanie debaty wicemarszałek Senatu, Bogdan Borusewicz (PO). Uzasadniał, że regulacja łamie konstytucję m.in. w zakresie zasady trójpodziału władzy. Wicemarszałek złożył też poprawki, na wypadek gdyby Senat nie odrzucił noweli.

To jest niezmiernie ważna ustawa, ona podporządkowuje władzę sądowniczą władzy wykonawczej. Prokurator generalny, który jest ministrem sprawiedliwości, a przecież prokuratura jest stroną w postępowaniu sądowym, będzie miał prawo powołania wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów. To jest wpływ na sądy

– argumentował. Senatorowie w głosowaniu oddalili jednak zgłoszony przez wicemarszałka wniosek o odrzucenie całej noweli.

Fakt/Wp/RMF/Pikio