Premier Beata Szydło w Budapeszcie ! Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej z Premierem Izraela – razem przeciwko terroryzmowi !

Szefowie rządów państw V4 i premier Izraela Benjamin Netanjahu,  spotkali się w Budapeszcie w spotkaniu wzięła również udział premier Beata Szydło.

Spotkanie rozpoczęło się od rozmów premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier we własnym gronie, później do rozmów  dołączył premier Izraela Benjamin Netanjahu

Szefowie zapowiedzieli utworzenie dwóch grup roboczych ds. walki z terroryzmem oraz wspierania współpracy technologicznej .

 

Premier Izraela zaproponował, żeby została utworzona grupa robocza ds. walki z terroryzmem .

Jak poinformował gospodarz spotkania, premier Węgier Viktor Orban na wspólnej konferencji prasowej pięciorga premierów pomysł został przyjęty.

Netanjahu zaproponował również utworzenia grupy roboczej ds. wspierania współpracy technologicznej.

Tematy rozmów dotyczyły również stosunków  Unii Europejskiej z Izraelem.

„Stanowisko węgierskie było takie, że Unia Europejska powinna docenić wysiłki, które podejmuje Izrael na rzecz stabilizacji sytuacji w regionie i które leżą nie tylko w interesie Izraela, ale i Europy, bo chronią nas przed coraz to nowymi inwazjami migrantów” –  mówił Orban
Uczestnicy spotkania, stwierdzili też, że stosunki UE i Izraela, „nie są wystarczająco racjonalne”.

„Chcielibyśmy, aby stosunki UE i Izraela cechowała racjonalność i by zamiast potępiania Izraela otworzyła się brama do współpracy z Izraelem” – wskazał węgierski premier.

 

W spotkaniu brała również udział Premier Beata Szydło, wśród najważniejszych tematów rozmów V4 z  premierem Izraela wymieniła bezpieczeństwo i rozwój. Rozmowy z Netjahu poruszały również takie kwestie jak rozwój i wzajemną współpracę gospodarcza
Trudno nie rozmawiać o poważniejszym kryzysie niż kryzysie migracyjnym, również rozmawialiśmy o możliwościach i walce, podejmowaniu wspólnych działań walki z terroryzmem” – mówiła Premier Beata Szydło

 

Premier Izraela określił  wszystkie pięć krajów mianem : pięciu demokracji, które zmagają się z wieloma wyzwaniami .

„Izrael ma w tym względzie unikalną rolę do odegrania, to jest jedyne zachodnie państwo w regionie, jedyne państwo zdolne do ograniczenia i walki z tymi zagrożeniami” – mówił premier Izraela”

„Zaproponowałem więc utworzenie grupy roboczej, która wypracuje sposoby współdziałania w walce z rozwijającym się na świecie terroryzmem. Mam wrażenie, że razem zrobimy więcej”- dodał

Premier Izraela podkreśla, że zasadniczym  celem  Europy jest współpraca z Izraelem w obszarze walki z terroryzmem i poszukiwanie nowych technologii. Według niego poprzez współpracę Unia Europejska i Izrael mogą sobie więcej zaoferować m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa i technologii.

„Ucieszyło mnie stanowisko wyrażane przez kraje wyszehradzkie i potwierdzenie, że będą o tym mówić w UE (…). Nie będę tutaj krytykować Europy, ale chcę powiedzieć, że nie dostrzega się, iż Izrael to jest jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie, jedyne miejsce, gdzie chrześcijanie są bezpieczni”

– oznajmił Netanjahu

Premier Izraela oznajmił, że zaproszenie do szefów rządów wyszehradzkiej czwórki na wspólne spotkanie w Jerozolimie w przyszłym roku,  zostało przyjęte.