Waszczykowski OSTRO do wiceszefa KE! – Nikomu nie muszę się tłumaczyć!

Dopóki proces legislacyjny się nie skończy, nie mam podstaw, by komukolwiek się tłumaczyć – powiedział w wywiadzie dla radia RMF FM szef polskiej dyplomacji.

Komisja Europejska ma ponownie wrócić do sprawy Polski w następnym tygodniu – zapowiedział Timmermans.  Zaznaczył jednocześnie, że Komisja jest „bardzo bliska zastosowania Artykułu 7″ czyli tzw. „opcji nuklearnej”.

Opozycja wielokrotnie wzywała państwa członkowskie Unii Europejskiej do nałożenia na polski rząd dotkliwych sankcji w tym również tych finansowych.  Tego typu kary według unijnych ekspertów są nierealne:

Aby Artykuł 7. mógł wejść w życie, potrzebna jest jednomyślna decyzja wszystkich państw członkowskich, ale to trudne, bo takiej samej procedurze są poddane Węgry, a i inne rządy krajowe mogą zablokować taką karę” – zauważa Michał Broniatowski z POLITICO.

Zapowiedziana przez niego oddzielna procedura naruszenia, co do której „nie ma wątpliwości,że zostanie wdrożona”, będzie mogła być jednak podjęta na dobre dopiero we wrześniu. Wymaga ona wskazania konkretnego aktu prawa Unii, który Polska ewentualnie naruszyła w procesie reformy sądownictwa. W przypadku niedawnych sporów w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym Komisja nie była w stanie stwierdzić takiego naruszenia„.

Unia poczeka, aż ustawy sądownicze zostaną przyjęte i dopiero wtedy może podjąć działania„. – czytamy na końcu artykułu.

źródło: Onet.pl,  POLITICO