USA w tarapatach? Dwa stany planują wyjście ze struktur federalnych!

Od dłuższego czasu sformułowanie ,,exit” głównie może się nam kojarzyć z Unią Europejską oraz Wielką Brytanią,  która w zeszłym roku zdecydowała się na opuszczenie unijnych struktur.

Niestety, problem ten wkrótce może dotyczyć również Stanów Zjednoczonych.  Głównymi Stanami,  które są najbliżej tego typu ruchu są Teksas oraz Kalifornia. Ostatni z tych Stanów zanotował w tym roku bardzo wysoki wzrost zwolenników tego typu rozwiązania.  Na samym początku bieżącego roku ponad 18% mieszkańców Kalifornii deklarowało chęć opuszczenia struktur USA. Nastroje te pogłębiły się i już w sondażu,  który został przeprowadzony na początku marca zanotowano bardzo duży wzrost zwolenników secesji na poziomie 32%.

Warto zaznaczyć,  iż Kalifornia obecnie stanowi szóstą ekonomiczną potęgę na świecie,  a jej populacja jest większa między innymi od Polski. Stan ten mógłby spokojnie samodzielnie funkcjonować dzięki dobrze rozwiniętej opiece zdrowotnej oraz stojącym na dobrym poziomie, systemowi edukacji.

Jedyną zaporę w tej kwestii może stanowić fakt,  iż 30% budżetu Kalifornii stanowią wpływy pochodzące z budżetu federalnego,  a zastąpienie ich może nie być zbyt łatwe.

Drugim stanem,  który jest najbliżej opuszczenia Unii Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej jest wcześniej wspomniany Teksas.  Stan ten jest określany przez wielu „stanem samotnej gwiazdy” – i to nie bez powodu.  Już po zakończeniu wojny secesyjnej Teksas bardziej deklarował samodzielność,  niż wspólną pracę z resztą państw Unii. Nastroje secesyjne ponownie w sercach Teksańczyków rozpalił w 2009 roku gubernator – Rick Perry,  który otwarcie oznajmił władzą federalnym, że jeżeli będą nieporadnie rządzić państwem,  to Teksas się od nich odłączy.

Aktualnie ponad 40% mieszkańców tego południowego stanu USA deklaruje chęć odłączenia się.