Uwaga! To koniec deklaracji VAT! Ale… rząd i tak wszystkiego się dowie.

Ministerstwo Finansów szykuje spore ułatwienie dla przedsiębiorców. Resort chce stopniowo od 2019 roku wycofywać się z obowiązku pobierania od firm deklaracji VAT. Ale skarbówka i tak dowie się wszystkiego o firmach z Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli elektronicznej formy ewidencji VAT. W przyszłym roku będą go już składać wszystkie firmy – informuje „Rzeczpospolita”.

Koniec z deklaracjami VAT

Deklaracje VAT nie znikną jednak od razu. Ministerstwo rozważa ich likwidację najwcześniej 1 stycznia 2019 roku. Musi się przekonać, jak będzie funkcjonować JPK, gdy zaczną go wysyłać wszystkie firmy. Ministerstwo chce w tej sprawie zasięgnąć opinii przedsiębiorców. Do 7 sierpnia zainteresowani (organizacje gospodarcze, branżowe, ale też osoby prywatne) mogą przesyłać swoje propozycje w sprawie usprawnienia JPK.

Już teraz jednak wiadomo, że przedstawiciele przedsiębiorstw są za. To słuszny kierunek, po co składać deklaracje, skoro dużo więcej danych jest w JPK – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, członek Rady Podatkowej i Konfederacji Lewiatan – czytamy w dalszej części artykułu „Rzeczpospolitej”. Nie ma sensu dublować informacji przesyłanych skarbówce, to …

…CZYTAJ WIĘCEJ…

 

źródło: rp.pl/se