Setki rozkładających się zwłok w Gangesie. Te fotografie wstrząsnęły światem! (FOTO, WIDEO 18+)

W roku 2008 Chinami wstrząsnęły zdjęcia pewnego turysty, który spędził kilka miesięcy w Indiach. Opublikował on blisko 50 zdjęć głównie rzeki Ganges oraz jej płytkiego dopływu. Widok przeraża.

Zdjęcia wykonane przez mężczyznę były na potęgę udostępniane na różnych stronach i forach Chińskich. Ten makabryczny widok nie przeszedł bez echa, ponieważ fakt udokumentowania tej katastrofy sanitarnej wokół świętej dla Hindusów rzeki Ganges, przyczynił się do poprawy warunków w Chinach.

Ze zdjęć wyłania się makabryczny obraz ukazujący ciemną stronę różnorodnych Indii. Jest to kraj wielu religii i kultur, uznawany jako dobre miejsce do przeżycia tzw. „katharsis”. Mało kto ma świadomość, że jest to również kraj największych dysproporcji społecznych gdzie obok luksusowych domów bardzo bogatych ludzi wyrastają jak grzyby po deszczu slumsy zamieszkałe przez ludzi, których nie stać na podstawowe niezbędne do życia środki.

Rzeka Ganges to jedno z najświętszych miejsc dla Hindusów. Jednak jej wyjątkowe umiejscowienie w życiu duchowym tamtejszych ludzi nie uchroniło jej przez tym co widzimy dziś. Odpady, plastikowe butelki, śmieci, truchłą zwierząt, tony odchodów, ścieki i… setki ludzkich rozkładających się zwłok.

Z jednej strony wypuszczane są do rzeki chemikalia z fabryki farb, czy odpady z garbarni, podczas gdy na drugim brzegu rzeki ludzie kąpią się i niejednokrotnie piją wodę z Gangesu.

Stan świętej rzeki nie zmienił się od 2015 roku, kiedy głośno zrobiło się o tym że w płytkim dopływie Gangesu znaleziono ponad 100 zwłok. Od razu ustalono, że nie jest to efekt morderstw, ale biedy. Najuboższych nie stać na pochówek, kremację swoich bliskich dlatego ich ciała owinięte w materiał wrzucają do rzeki. Zwłokami następnie żywią się bezdomne psy i ptaki.

W pobliżu miejscowości Pariyar, w stanie Uttar Pradesh znaleziono około 102 ciał.

Dla władz Indii to kłopotliwy temat, ponieważ nikomu nie jest na rękę aby pokazywano właśnie jego kraj jako przykład katastrofy sanitarnej. Premier Indii obiecał oczyścić rzekę Ganges. W tym celu rząd wybudował w ciągu ostatnich lat około dziewięć milionów toalet, aby w ten sposób chociaż częściowo ograniczyć zanieczyszczenia w Gangesie.

To jednak nie wystarczy. Publikujemy część zdjęć masowo udostępnianych na chińskim forach. Uwaga, fotografie oraz film jaki znajduje się na końcu są drastyczne i nie przeznaczone dla osób wrażliwych.