MEGA awantura w TVP! Po tych słowach Sakiewicza Róża Thun wybiegła ze studia! [WIDEO]

Temat reparacji wojennych od Niemiec dla Polski wywołuje coraz to większe konflikty oraz kontrowersje pomiędzy polskimi politykami. Takiej awantury jak we wczorajszym w programie „Bez Retuszu” emitowanym w każdą niedzielę na antenie TVP Info jeszcze nie było. Mocna wymiana zdań zakończyła się wyjściem ze studia Róży Thun. 

Róża Thun opowiadała w programie o plakacie, na którym za pomocą czcionki,  która łudząco bardzo przypominała tą używaną w obozie zagłady Auschwitz, że reparacje czynią wolnym „Reparationen machen frei”. To nawiązanie do hasła „Arbeit macht Frei” który znajduje się nad bramą niemieckiego obozu. Europosłanka otwarcie stwierdziła, że w Polsce jest pewne grono ludzi, którym zależy na zbudowaniu nowego Auschwitz, lecz tym razem dla Niemców.

– Ja myślę, że jak tak mamy występować, to Prusowie powinni wystąpić za to, że zostali wymordowani przez najeźdźców lata temu, potem były rozbiory, pierwsza wojna, druga wojna – jak już występować, to o wszystko – stwierdziła Thun.

Europosłanka apelowała, by Polacy nie przyczynili się w ten sposób do wybuchu III wojny światowej.

Słowa Róży Thun bardzo zbulwersowały  pozostałych gości oraz prowadzącego program.

– Czy ktoś chce trzeciej wojny światowej? To jest takie klasyczne oszołomstwo, taki poziom wariactwa, do którego nas wprowadza Platforma Obywatelska. My mówimy – policzmy, ile kosztowała nas wojna, wystawmy ten rachunek Niemcom, a potem zacznijmy o tym rozmawiać. Może Niemcy też chcieliby się uwolnić od tego ciężaru, a nie mogą, bo mają takich pomocników jak Platforma Obywatelska, którzy już za nich są adwokatami. Pani tu sobie żartowała z milionów ofiar. Tam był mój dziadek, ja sobie nie życzę takich żartów– mówił Tomasz Sakiewicz.

– Ja nie chcę pieniędzy z mojego dziadka, ja w ogóle mam w nosie pieniądze Niemców, ale ja chcę, żeby oni poczuli ten wstyd, kiedy dzisiaj mówią, że nie ma problemu. (…) Polska ma prawo się upominać. Nas napadnięto, nas ograbiono, nam zniszczono gospodarkę i nam wymordowano ludzi. I mówienie, że my nie mamy prawa nawet o tym mówić, to jest taki przykład pedagogiki wstydu, który nam Platforma fundowała w każdej sprawie. (…) To co państwo wyprawiają, to jest przykład kompleksów ludzi, którzy są wyzbyci jakiegokolwiek interesu narodowego. Pani się nie czuje w tej chwili Polką, pani się czuje reprezentantką Niemiec – odpowiedziała Thun.

– Jest pan wrednym i podłym kłamcą, i będzie pan za te słowa żałował – odpowiedziała europosłanka.

W tym momencie wybuchła prawdziwa burza w studio.  Goście zaczęli się wzajemnie przekrzykiwać. Po chwili europosłanka Thun oznajmiła,  iż nie będzie prowadzić dalszej rozowmy dopóki nie zostanie przepraszona.

– Ma mnie natychmiast przeprosić! – krzyczała.

– Nie znam niemieckiego – odpowiedział złośliwie Sakiewicz.

Wtedy Thun podniosła i momentalnie wyszła ze studia TVP.

– Bardzo nam przykro, że pani Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein opuszcza studio – skomentował prowadzący specjalnie podkreślając nieckojęzyczne nazwisko nazwisko Róży Thun.

Źródło: pikio.pl