Stosujesz ten antybiotyk? UWAŻAJ! Koniecznie zobacz.

To pierwszy na świecie antybiotyk. Ma działanie bakteriobójcze, dlatego znalazła zastosowanie w leczeniu zakażeń na tle bakteryjnym. Przed odkryciem tego antybiotyku choroby zakaźne były przyczyną śmierci i ciężkich powikłań setek milionów ludzi.

Wprowadzenie penicyliny zrewolucjonizowało leczenie. Sprawdź, jakie dokładnie działanie ma penicylina, jakie są antybiotyki, które zawierają penicylinę, jakie są skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania penicyliny?

Penicylina, a konkretnie penicyliny, to najstarsza grupa antybiotyków, wytwarzana przez grzyby z gatunku pędzlaków. Wyróżnia się penicyliny naturalne, otrzymywane na drodze biosyntezy (poszczególne preparaty różnią się głównie czasem działania), oraz penicyliny półsyntetyczne, różniące się jakościowo od penicylin naturalnych zakresem działania lub opornością na działanie enzymów bakteryjnych. Oprócz penicylin naturalnych i półsyntetycznych, do tej grupy penicylin zalicza się również inhibitory β‑laktamaz, które tworzą z penicylinami preparaty skojarzone, dzięki czemu wspomagają ich działanie przeciwbakteryjne.

Penicylina – działanie i zastosowanie

Penicylina hamuje proces tworzenia ściany komórkowej bakterii. Powoduje, że bakterie nie mogą się namnażać i giną. Dzięki temu, że penicylina ma takie działanie, znalazła zastosowanie w leczeniu zakażeń na tle bakteryjnym.

1. Penicyliny naturalne

Są naturalnymi produktami pleśni (Penicillium notatum i P. chryzogenum), charakteryzują się stosunkowo wąskim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Penicyliny naturalne są aktywne głównie wobec bakterii Gram‑dodatnich (paciorkowców, gronkowców, pneumokoków i laseczek beztlenowych) i tylko w stosunku do niektórych bakterii Gram-ujemnych. Enterokoki są oporne na tę grupę antybiotyków.

Wskazaniami do stosowania benzylopenicyliny prokainowej są:

Penicylina ma postać tabletek, proszku do przygotowania roztworu do wstrzyknięć dożylnych/domięśniowych/wlewów.
 • zakażenia paciorkowcowe (m.in. angina, zapalenie migdałków podniebiennych, zatok obocznych nosa, płuc)
 • profilaktyka choroby reumatycznej
 • nosicielstwo błonicy, rzeżączka, kiła
 • w bakteryjnym zapaleniu wsierdzia
 • w powikłaniach ropnych po zabiegach chirurgicznych
 • po porodzie

Podobne wskazania do stosowania ma benzylopenicylina benzatynowa, z zastrzeżeniem, że w ostrych lub ciężkich zakażeniach jej podanie powinno być zawsze poprzedzone leczeniem penicyliną benzylową.

Inne penicyliny naturalne to benzylpenicylina potasowa i penicylina fenoksymetylowa (fenoksymetylopenicylina).

Penicylina – wady i zalety

Podstawowymi zaletami penicylin są: niska toksyczność narządowa, dobry efekt bakteriobójczy, dobra penetracja do narządów i tkanek (zwłaszcza w stanie zapalnym), natomiast wadami znaczna wrażliwość na β-laktamazy (to bakteryjne enzymy rozrywające wiązania w cząsteczce antybiotyku), szybka eliminacja z ustroju (konieczność częstego dawkowania), a także możliwość wystąpienia odczynów uczuleniowych (alergii).

Łatwość wytwarzania się alergii na penicyliny stanowi jedno z najważniejszych ograniczeń ich stosowania. Reakcje uczuleniowe (rumień, pokrzywka, gorączka, bóle stawów) ze względu na swoja siłę, mogą być bardzo niebezpieczne i prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego i śmierci pacjenta. W związku z tym, przed zastosowaniem penicylin, zwłaszcza dożylnie, powinno się przeprowadzać testy uczuleniowe.

Penicylina – przeciwwskazania

Penicyliny nie powinno się stosować przy nadwrażliwości oraz u pacjentów uczulonych na tę grupę leków.

Uczulenie na cefalosporyny (pacjenci uczuleni na cefalosporyny mogą wykazywać również nadwrażliwość na penicylinę – alergia krzyżowa).

Podanie doustnej penicyliny jest przeciwwskazane u pacjentów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi powodującymi utrzymującą się biegunkę lub wymioty, ze względu na zmniejszone wchłanianie penicyliny.

Ponadto należy zachować ostrożność u chorych:

 • na astmę oskrzelową
 • z nadwrażliwością na inne leki
 • z chorobami alergicznymi w wywiadzie
 • z niewydolnością nerek
 • z niewydolnością serca
 • przyjmujących leki moczopędne lub leki zawierające potas

/www.poradnikzdrowie.pl/