Brytyjski rząd zachwycony Polską! Powinien to przeczytać każdy

Europa nadal nie ma pomysłu, jak zapobiegać zamachom terrorystycznym. Tylko w ostatnich dniach doszło do czterech takich ataków.
Dzięki temu, że służby działają dobrze, a wśród polskich wyznawców islamu nie ma ekstremistycznych grup, nasz kraj jest jednym z najbezpieczniejszych państw na Starym Kontynencie – pisze w dzisiejszym numerze „Gazety Polskiej Codziennie” Klaudia Dadura.

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych wymieniło Polskę wśród najbezpieczniejszych kierunków na wakacje. Oprócz nas wskazano jeszcze takie państwa jak Islandia, Szwajcaria, Czechy czy kraje bałtyckie. Nic dziwnego, skoro w Polsce nie doszło dotąd do żadnego zamachu terrorystycznego. Inne państwa europejskie zmagają się z nimi systematycznie. W ciągu ostatnich kilku dni doszło do czterech takich ataków.

Nie da się ukryć, że w Polsce jest też zdecydowanie mniej wyznawców islamu niż w zachodnich państwach UE. Żyje ich u nas mniej niż 10 tys. Czy stanowią zagrożenie? – Polscy Tatarzy zamieszkują nasze ziemie od 500 lat. Jest to inny nurt islamu niż ten, z którym mamy do czynienia w wypadku zamachów terrorystycznych. Oczywiście wśród Tatarów może zdarzyć się osoba zradykalizowana.

Ale ogólnie w meczetach tatarskich nie nawołuje się do nienawiści. Powinniśmy się skupić nie na ściganiu wyznawców islamu, ale radykalnych ideologii, takich jak wahabizm czy salafizm – mówi w rozmowie z „Codzienną” Witold Repetowicz, ekspert portalu Defence24. – Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o Czeczenów. Wśród nich bowiem jest więcej wahabitów – dodaje ekspert.

Zarówno polskie służby, jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie bagatelizują zagrożenia. – Zamachy terrorystyczne takie jak w Barcelonie zawsze skutkują wzmożoną czujnością ze strony wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Jednak podkreślam, że nie ma rekomendacji ze strony służb co do wprowadzenia stopnia alarmowego w odniesieniu do zagrożenia terrorystycznego w naszym kraju. Robimy wszystko, aby Polacy byli bezpieczni – zapewniał Mariusz Błaszczak, szef MSWiA, po posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych. – Sformułowano również zalecenia dla Policji i Straży Granicznej dotyczące dodatkowych patroli, przede wszystkim na dworcach kolejowych, lotniskach, w centrach handlowych i miejscach często odwiedzanych przez turystów – dodał minister.