PILNE! MSZ wystosowało notę dyplomatyczną ws. Katastrofy Smoleńskiej! Mocne zarzuty i żądania Polski!

Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki wręczył ambasadorowi Rosji Siergiejowi Andriejewowi notę dyplomatyczną. Wyraził w niej poważne zaniepokojenie w związku z utrudnieniami w dostępie do miejsca katastrofy smoleńskiej. Strona Polska domaga się również „podjęcia dwustronnego dialogu na odpowiednim szczeblu”.

Jak podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ, wiceminister poruszył w rozmowie z ambasadorem Rosji również kwestię budowy pomnika w miejscu katastrofy Tu-154M.

Zaznaczono, że „stanowi ona zobowiązanie obu państw już od 2010 roku”. Według MSZ strona Polska wyraziła „nieustanną gotowość powrotu do rozmów na temat planów budowy pomnika Ofiar katastrofy”.

MSZ domaga się dwustronnego dialogu na odpowiednim szczeblu

„Strona polska uważa dotychczas podjęte zobowiązania za wiążące i wyraża oczekiwanie, że strona rosyjska nie dopuści do żadnych działań, które mogłyby w jakikolwiek sposób utrudnić swobodny i nieskrępowany dostęp do miejsca katastrofy Tu-154 oraz, które uwłaczałyby szczególnemu charakterowi tego miejsca – zarówno obecnie, jak i w przyszłości” – zaznaczono w komunikacie.

Cichocki zaznaczył ponadto podczas spotkania, że „szczególnie obecnie, w momencie nagromadzenia kwestii spornych, niezbędne dla próby ich rzetelnego rozwiązania jest podjęcie dwustronnego dialogu na odpowiednim szczeblu, w oparciu o wzajemny szacunek i zrozumienie intencji drugiej strony”.

Po 7 latach od katastrofy nadal budzi ona wiele emocji. W sądzie toczy się proces w sprawie niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska.

Politycy PiS i środowiska związane z partią mieli już kilka teorii na ten temat. Była sztuczna mgła i rozpylenie helu, który miał zmniejszyć siłę nośną samolotu. Była bomba termobaryczna, celowe działanie rosyjskich kontrolerów lotu, awaria tupolewa oraz ładunek wybuchowy i dwa wybuchy na pokładzie.

za:wp.pl