Uwaga! Drogie masło to pikuś! Ceny tych produktów wystrzelą w kosmos. Nie będziecie zadowoleni…

Po tym jak poinformowano, że ceny masła mogą znacząco pójść w górę – wielu nie wierzyło. Jednak już teraz wiemy, że te ostrzeżenia nie były bezpodstawne. Masło tak drogie jak teraz nie było od dawna. Można śmiało stwierdzić, że dzisiaj ten produkt należy do grupy towarów luksusowych. Jednak to nie koniec, bowiem inne powszechne i na potęgę kupowane produkty przez Polaków, spotka dokładnie taki sam los. Ceny wystrzelą w kosmos.

Wystarczyło kilka czynników, na które większość z nas zapewne nie zwróciła uwagi i katastrofę cenową mamy gotową.

O co chodzi?

O pogodę drodzy państwo. Warunki pogodowe w tym roku były dla rolników zabójcze. Rynek owoców strasznie ucierpiał. A skoro owoców jest mniej i stają się (podobnie jak masło) towarem luksusowym, to wiadomym jest że ceny wielu produktów znacząco pójdą w górę.

Na co się szykować przy sklepowych półkach?

Soki, w większości produkowane z mrożonych owoców pójdą na pierwszy ogień. Oczywistym jest fakt, że firmy zajmujące się produkcją posiadają pewne zapasy surowca, jednak i one się skończą.

Zwrócić uwagę należy na rekordową cenę wiśni w tym roku. Wzrost wynosi aż 350% w stosunku do roku poprzedniego.

– W tym sezonie owoce, których skup już zakończono, były średnio dwa razy droższe niż rok temu. Rekordowo zdrożała wiśnia – o blisko 350 proc. Zmusiło nas to już do podniesienia cen mrożonych owoców – powiedziała dziennikarzom WP Beata Łosiak, PR Manager Grupa Hortex.

Zaraz po wiśniach, przyszła kolej na jabłka. To z kolei sprawi, że cena alkoholowych napojów typu cydr, również poszybuje. Cena za jabłka zmusza producentów tego popularnego napoju do znaczącego podniesienia cen za swoje produkty.

– Sytuacja na rynku owoców to oczywiście dla nas problem, bo wzrosła cena naszego głównego surowca. Trudno jednak dokładnie powiedzieć, czy odbije się to ostatecznie na cenach cydru – stwierdził Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru.

źródło: wp.pl, Pikio