Kancelaria Premiera zawiadamia CBA! Nie uwierzycie w jakiej sprawie…

Kancelaria premiera – a ściślej, szefowa KPRM Beata Kempa – złożyła zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego ws. okoliczności powstania spółki Solvere, która realizuje kampanię PFN „Sprawiedliwe sądy”. Firma została założona przez byłych współpracowników premier Beaty Szydło – Piotra Matczuka i Annę Plakwicz – którzy, jak pisał Onet, kilka miesięcy temu odeszli z kancelarii w atmosferze konfliktu. Pytana o postępowanie CBA rzecznik PiS Beata Mazurek stwierdziła, iż jest spokojna o jego przebieg, sugerując, iż jest za wcześnie na komentowanie sprawy.

Spółkę Solvere Matczuk i Plakwicz rejestrowali jeszcze jako urzędnicy KPRM. Tyle że premier Szydło miała o tym nic nie wiedzieć. Po wygranych przez PiS wyborach Matczuk pełnił funkcję szefa Centrum Informacyjnego Rządu, natomiast Plakwicz została dyrektorką departamentu obsługi medialnej CIR. W maju, jak pisał m.in. Onet, odeszli oni z KPRM w atmosferze poważnego konfliktu z Elżbietą Witek, szefową gabinetu premier Szydło oraz rzecznikiem rządu Rafałem Bochenkiem, a także – podobno – samą szefową rządu.

Wniosek KPRM do CBA, który miała ws. Solvere złożyć kilka dni temu szefowa Kancelarii Beata Kempa, dotyczy podejrzenia złamania ustawy antykorupcyjnej. O sprawie jako pierwszy napisał w sobotę „Super Express”. Piotr Kaczorek z biura prasowego CBA potwierdził w rozmowie z gazetą, że zawiadomienie z KPRM wpłynęło, a sprawa jest „obecnie analizowana”.

Co na to rzeczniczka PiS?

Beata Mazurek, rzeczniczka PiS nie obawia się wyników analizy CBA. „Jestem spokojna o wynik tego postępowania, gdyż nasze działania są transparentne; rozstrzygnięcie wniosku przez CBA powinno uciąć wszelkie spekulacje” skwitowała. Dodała, że według jej wiedzy „wszystko się odbyło zgodnie z prawem”.

„Nasze działania są działaniami transparentnymi, jestem spokojna o wynik tego postępowania. Poczekajmy na rozstrzygnięcie, nie mamy niczego do ukrycia. Natomiast dlaczego ten wniosek został złożony, co ma sprawdzać CBA, odsyłam do KPRM, my nie byliśmy autorami tego wniosku. Jeśli KPRM chce uciąć wszelkie spekulacje, to rozstrzygnięcie przez CBA złożonego wniosku, w mojej ocenie, będzie słuszne” – oświadczyła Mazurek.

Według źródeł Onetu, o udziale Matczuka i Plakwicz w kampanii, której zleceniodawcą jest rządowy fundusz – Polska Fundacja Narodowa – obecni współpracownicy premier Szydło dowiedzieli się niedawno.

Kampania „Sprawiedliwe Sądy” została sfinansowana przez Polską Fundację Narodową z pieniędzy spółek Skarbu Państwa. W PiS – jak pisaliśmy w Fakcie – pojawiają się głosy, że akcja mogła być celowym uderzeniem w Szydło. Inni z kolei przekonują, że „pomysł był dobry, ale wykonanie fatalne”.