Przełom! Zbigniew Ziobro podjął ważną decyzję ws. Magdaleny Żuk!

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro napisał list do prokuratora generalnego Egiptu. W piśmie domaga się szybkiego przekazania dokumentacji dotyczącej śmierci Magdaleny Żuk. To nie pierwszy apel o przekazanie dokumentów. Podobne pismo polska prokuratura wysłała już w maju, jednak nie otrzymała odpowiedzi.

„Egipscy i polscy prokuratorzy są to winni rodzinie zmarłej Polki. Leży to także w interesie władz Egiptu – z uwagi na duży międzynarodowy rozgłos nadany w mediach tej sprawie” – napisał Ziobro w liście do egipskich władz w sprawie Magdaleny Żuk.

Śledztwo w sprawie śmierci dziewczyny prowadzi zarówno egipska, jak i polska prokuratura. Po interwencji ZbigniewaZiobry polski prokurator i patomorfolog zostali dopuszczeni do udziału w sekcji zwłok 27-latki, ale nie otrzymali wyników badań.

„Jeszcze w maju 2017 r. polscy prokuratorzy zwrócili się do prokuratury egipskiej z wnioskiem o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej, a w szczególności o przekazanie pełnej dokumentacji wyników sekcji zwłok zmarłej, badań specjalistycznych, a także dokumentacji medycznej Magdaleny Żuk ze szpitali w Port Ghalib i w Hurghadzie” –  pisze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w liście. „Ponawiane wielokrotnie prośby polskiej prokuratury o te materiały pozostają bez odpowiedzi ze strony prokuratury w Egipcie. Dokumentacja, o której przekazanie polska prokuratura wnioskuje w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, jest bardzo istotna, ponieważ warunkuje dalsze skuteczne prowadzenie śledztwa w Polsce” – zwraca uwagę szef resortu sprawiedliwości.

„Mając na uwadze dobrą dotychczas współpracę egipsko-polską w sprawach karnych, uprzejmie proszę o podjęcie działań, których efektem będzie przekazanie do Polski w możliwie najkrótszym terminie wymienionej dokumentacji, dotyczącej zmarłej Magdaleny Żuk” – apeluje Zbigniew Ziobro Ziobro.

Jak zginęła Magdalena Żuk?

27-letnia Magda wyjechała 25 kwietnia na samotną wycieczkę do Marsa Alam. Według relacji obsługi hotelu oraz pracowników biura podróż w drugim dniu jej pobytu zaczęła zachowywać się podejrzanie. Kiedy pomimo wielu prób z dziewczyną nie udało nawiązać się kontaktu trafiła do szpitala w Marsa Alam.

Wtedy okazało się, że Magda Żuk nie może zostać przyjęta do placówki, dlatego rezydent biura podróży zawiózł ją do szpitala w oddalonym o ponad 200 km mieście Hurghada. To właśnie tam, 30 kwietnia doszło do tragedii. Magdalena Żuk najpierw miała wdać się w sprzeczkę i szarpaninę z personelem medycznym, a następnie wyskoczyć z okna. Po kilku godzinach zmarła z powodu licznych obrażeń całego ciała. Wersje brane pod uwagę przez prokuraturę to także zabójstwo związane z handlem ludźmi lub narkotykami. Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze w sprawie śmierci Magdaleny Żuk przedłużono do 31 października.