Lepiej usiądźcie! Ten człowiek ujawnił morderczy proceder koncernów farmaceutycznych! „Mają was za…”

Firmy farmaceutyczne, głównie te produkujące suplementy diety i leki bez recepty, wzniosły się na wyżyny kreatywności. Co prawda brakuje jeszcze suplementów diety na ból rzepki w kolanie prawym (często spotykany u osób chodzących prawą stroną chodnika) oraz suplementów na zespół niespokojnych oczu (obecny u licealistów oglądających się za koleżankami z klasy), ale mamy już hity takie jak : lewoskrętna witamina C, zespół niepokojonych nóg, „przewodnienie” i zakwaszenie organizmu.

Co prawda, ta pierwsza (witamina C) powstała na fali hejtu skierowanego do koncernów farmaceutycznych, ale również jest w worku absurdów. Każdy z tych wątków to temat rzeka. W serii tekstów „do poczytania na lato” postaram się opisać wszystkie absurdy serwowane światu. Dzisiaj o hicie nr 1, czyli leku na kaszel palacza.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są pastylki na kaszel palacza.

Pojawił się również syrop.

Właściciele firmy, produkującej ten specyfik są na liście 100 Forbesa. Biznes kwitnie. Mowa o jednym z największych w Polsce reklamodawców i producentów suplementów diety oraz leków bez recepty.

Mam jednak wrażenie, że kreatywność w podbijaniu rynku farmaceutycznego przeszła w tym wypadku już granicę zdrowego rozsądku, dobrego smaku i etyki biznesowej.

Pan przebrany za lekarza i specyfik na kaszel palacza ?

W składzie pastylek Detusan pojawia się wyciąg z porostu islandzkiego, ekstrakt z korzenia prawoślazu, mentol, olejki eukaliptusowe oraz olejki mięty pieprzowej, a także wyciąg z kwiatów dziewanny. W syropie jest nieco mnie ziół, ale skład podobny.

Różnica polega na tym, że pastylki dodatkowo odświeżają oddech. Przydatna cecha.

W reklamie pan przebrany za lekarza (o etyce przebierania aktorów za lekarzy napisano już wiele, ale i tak firmom farmaceutycznym nie jest nawet odrobinę głupio) ostrzega, że „Kaszel palacza dotyczy palących jak i tych co rzucili palenie. Nie należy go lekceważyć, gdyż może mieć poważne konsekwencje„. Według reklamy specyfiki te zmniejszają odruch kaszlu. Substancje zawarte w lekach mają rzeczywiście działanie nawilżające (porost islandzki, prawoślaz), co na pewno zmniejszy kaszel spowodowany suchym gardłem, ponadto upłynniają zalegającą wydzielinę (dziewanna), i odświeżają oddech (olejki).

Wszystko pięknie, jednak zawsze należy zadać sobie pytanie po co? Kaszel jest…

…CZYTAJ WIĘCEJ…