Wybrano najpotężniejszego człowieka na świecie. Nie jest nim Trump

Zdaniem brytyjskiego tygodnika „Economist” chiński przywódca Xi Jinping to obecnie najpotężniejszy człowiek na świecie. W ocenie tygodnika to, że Xi ma większy wpływ na świat niż prezydent USA, źle prognozuje dla świata. W artykule Donald Trump oceniony został jako „mniej potężny” i „niezdolny do wdrożenia w kraju swego programu”.

Gospodarka Chin jest wciąż mniejsza niż gospodarka USA, a chińska armia, choć szybko „nabiera muskulatury, wypada blado” przy amerykańskiej, ale ekonomia i siły zbrojne to nie wszystko. W ocenie tygodnika to, że Xi ma większy wpływ na świat niż prezydent USA, zwiastuje zły obrót rzeczy i „świat powinien się mieć na baczności”.

Prezydent najpotężniejszego kraju świata „jest słabszy w kraju i mniej skuteczny za granicą niż którykolwiek z jego niedawnych poprzedników”; w dużej mierze dlatego, że gardzi „wartościami i sojuszami, które stanowią podbudowę amerykańskich wpływów” – konstatuje „Economist”.

Tymczasem przywódca największego autorytarnego państwa świata cieszy się szacunkiem, rządzi prawie równie silną ręką jak Mao Zedong, a jego kraj jest kołem zamachowym światowej gospodarki – wylicza tygodnik.

„Economist” prognozuje, że nadchodzący zjazd Komunistycznej Partii Chin, który rozpocznie się 18 października, będzie wielką manifestacją siły chińskiego przywódcy. „Świat powinien zwrócić na to uwagę” – pisze.

Przypomina też, że podczas ostatniego szczytu w Davos Xi obiecał, że będzie promował wolny handel, globalizację i wspierał porozumienie klimatyczne z Paryża. Publiczność była zachwycona. „Przynajmniej – pomyśleli – jedno wielkie mocarstwo chce wspierać to, co słuszne” – konkluduje „Economist”.