PILNE! Burza tropikalna dotarła do Europy! „To najgorszy kataklizm od 50 lat”

W poniedziałek, burza tropikalna Ofelia dotarła do Irlandii. Pozrywała linie energetyczne i powaliła mnóstwo drzew. Fale sięgają 10 metrów wysokości. to najpotężniejsza burza od 50 lat. Służby spodziewają się wielu ofiar.  

Co najmniej 120 tys. gospodarstw domowych i firm, głównie na południu kraju, nie ma prądu – podaje firma energetyczna ESB. Na lotnisku w Dublinie odwołano 130 lotów, nie działa lotnisko w Kerry na południowym zachodzie Irlandii.   Zamknięte są szkoły, urzędy, szpitale i sądy. Nie jest dostarczana poczta i nie kursuje transport publiczny.

Jeszcze w nocy zmieniono kwalifikację z huraganu na burzę tropikalną. Ofelia dotarła do wybrzeży Irlandii około 11.40 czasu polskiego.

Wiatr dochodzi do 180 km/h.

„Te podmuchy zagrażają życiu. Nie wychodźcie na zewnątrz” – ostrzegł koordynator służb Sean Hogan.

Nawet premier Irlandii Leo Varadkar ostrzega przed nadchodzącym żywiołem. Służby meteorologiczne wydały najwyższy stopień ostrzeżenia na terenie całego kraju.

„Chociaż w niektórych częściach kraju burza nie jest jeszcze tak groźna, to już nadchodzi w waszą stronę” – dodał szef rządu na konferencji prasowej.

Varadkar powiedział, że armia pozostaje w najwyższej gotowości i będzie pomagać mieszkańcom, jeśli będzie to konieczne. Władze zaapelowały też do obywateli, by nie próbowali robić zdjęć na zewnątrz.

Ostatni tak mocny żywioł nawiedził Irlandię w 1961 roku, wtedy huragan nazwany Debbie pochłonął życie 11 osób.