Naukowcy potwierdzają! Tropikalne upały w październiku! Co się dzieje?!

Przysłowie mówi, że gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima. Jednak do grudnia jeszcze trochę czasu zostało, więc nie ma co się martwić na zapas. Tymczasem cieszmy się wyjątkowo wysoką, jak na tę porę roku, temperaturą. Rekordy padają w całej Europie!

Choć wizualnie jesień już na dobre zadomowiła się w wielu krajach Europy, to pod względem temperatur możemy mówić o lecie.

Instytuty meteorologiczne w kilkunastu krajach już nazywają październik 2017 rekordowym. Za tę nietypową pogodę odpowiada w głównej mierze huragan Ofelia, który przyniósł z Afryki ciepłe powietrze – m.in. do Polski, a nawet do środkowej Skandynawii.

Już od kilku dni aura zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. 15 października słupki rtęci wskazywały we Wrocławiu 20,5 st. C, w Brukseli 23,5 st. C, Pradze 21,7 st. C., Kolonii 22,7 st. C., Sztokholmie 16 st. C., Sewilli 35,7 st. C., a w Lizbonie 33 st. C. 16 października było jeszcze cieplej – w zazwyczaj chłodnym Oslo temperatura wynosiła 16,8 st. C., w Londynie 22,1 st. C., Stuttgarcie 23,7 st. C., Brukseli 25 st. C., a we Wrocławiu aż 24,8 st. C, czyli niemal tyle samo, co w Mediolanie (25 st. C)! Podobnie wysokie temperatury utrzymywały się niemal w całej Europie 17 i 18 października.

Meteorolodzy są zgodni, że rzadko mają okazję być świadkami tak ciepłych dni w październiku. Z wieloletnich obserwacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wynika, że wysokie, sierpniowe temperatury w środku jesieni występują średnio raz na 6 lat.

Choć w czwartek, 19 października oraz w kolejnych dniach będzie nieco chłodniej (od 12 st. C. na wschodzie do 18 st. C na zachodnie kraju), to należy pamiętać, że przed 1 listopada nieraz bywały w Polsce mrozy i pierwsze opady śniegu.

Znacznie wyższych temperatur można spodziewać się na południu Europy, dlatego jeśli ktoś planuje spontaniczny urlop, nie musi się obawiać o chłodne dni. Na południu Hiszpanii, Włoch, Grecji, a także w popularnych kurortach w Egipcie, Tunezji, Izraela czy Turcji temperatury mają oscylować w granicach 25-30 st. C.

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/2099593050263785/