AFERA w Haribo! W obrzydliwy sposób wykorzystywali dzieci

„Haribo smak radości dla dzieci i dorosłych”, to hasło towarzyszy marce od lat. Tymczasem okazuje się, że słodki przysmak powstawał w warunkach dalekich od radości. Niemieccy dziennikarze zarzucili niehumanitarne traktowanie zwierząt, straszne warunki pracy oraz zatrudnianie dzieci w fabrykach! Firma zapewnia, że przyjrzy się sprawie.

Niemiecka telewizja WDR 16 października nadała materiał, który zdradzał kulisy produkcji żelków firmy Haribo. Zarzuty były bardzo poważne. Po dwóch tygodniach nadeszła odpowiedź z polskiego oddziału firmy. Co Haribo ma na swoją obronę?

Jednym z głównych zarzutów  ukazanych w filmie jest to, w jakich warunkach hoduje się świnie, z których produkuje się żelatynę. Okazało się, że zwierzęta są przetrzymywane w ciasnych boksach, których nie czyści się z odchodów. Co więcej, świniom nie opatruje się ran, są traktowane niehumanitarnie.

Haribo odpowiedziało an to w następujący sposób:

„W procesie wyboru dostawców żelatyny niezmiennie przywiązujemy ogromną wagę do tego, aby zwierzęta były hodowane w godnych warunkach, z poszanowaniem aspektów etycznych. To oznacza również zakończenie współpracy z dostawcami, którzy nie respektują w pełni powyższych zasad.

Aktualnie pracujemy nad ponownym audytem łańcucha dostaw, wychodzącym poza minima określone przepisami prawa. Audyt będzie obejmował zarówno naszych bezpośrednich dostawców, jak i gospodarstwa hodowlane.”

Warunki zatrudnienia w fabryce

Żelki Haribo ładnie się błyszczą dzięki woskowi produkowanemu z jednego z gatunków brazylijskiej palmy. Dziennikarze ujawnili dokumenty, które potwierdzają straszne warunki pracy w fabryce zajmującej się produkcją. Jej pracownicy zarabiają 12 dolarów za cały dzień pracy w ciężkich warunkach, zmuszani są do noszenia ciężkich towarów, a nie mają nawet dostępu do toalet, czy też czystej pitnej wody. Co więcej w fabryce pracują dzieci.

„W  produkcji wykorzystujemy tylko niewielkie ilości tego składnika jako środka glazurującego. Składnik ten jest również wykorzystywany w produktach naszej konkurencji, co niestety nie zostało wspomniane w wyemitowanym reportażu. Nasza firma nie wytwarza wosku carnauba. Składnik ten kupujemy od naszego wieloletniego dostawcy. (…)

Aktualnie podjęliśmy intensywne działania z naszym dostawcą mające na celu wyjaśnienie, jakie warunki pracy panują na plantacjach, z których pozyskiwany jest ten surowiec. Jeśli się okaże, że warunki pracy przedstawione w reportażu dotyczą plantacji kooperantów naszego dostawcy, to oczywiście podejmiemy odpowiednie kroki. Również w tym przypadku wyznajemy zasadę, iż standardy społeczne i etyczne są nierozdzielne i nie podlegają negocjacjom”.

Marka zapewnia, że do całej sprawy podchodzi bardzo poważnie i zależy jej na jak najwyższych standardach zarówno pod względem standardów społecznych, etycznych i zrównoważonego rozwoju.