Tego nikt się nie spodziewał! Potężna organizacja państwowa wypowiada wojnę PiS!

Jarosław Kaczyński od dłuższego czasu zapowiada zmiany w ordynacji wyborczej. – Musimy ten obecny, bardzo ułomny stan ordynacji wyborczej i całej organizacji wyborów zmienić, poprawić – mówił już w styczniu br. Miesiąc temu Państwowa Agencja Prasowa informowała, że Prawo i Sprawiedliwość ma już gotowy projekt ustawy.

Teraz głos w sprawie zabrała Państwowa Komisja Wyborcza. „Zaproponowane zmiany mogą spowodować zaburzenia, czy nawet destabilizację procesu wyborczego” – poinformował przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

Jak tłumaczą przedstawiciele PKW, zmiany proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość spowodują, że przyszłoroczne wybory samorządowe będą kosztować Polaków dwukrotnie więcej niż poprzednie. Oceniamy, że koszt wyborów po nowelizacji przepisów wzrośnie dwukrotnie– powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Okazuje się, że wybory w setną rocznicę odzyskania niepodległości mogą kosztować ponad 600 milionów złotych!

Kolejnym punktem krytyki ze strony Państwowej Komisji Wyborczej jest kwestia powoływania nowych komisarzy wyborczych. Mowa tutaj o prawie 400 osobach! Zmiany proponowane przez Prawo i Sprawiedliwości mają spowodować, że komisarzami mają być prawnicy. Dotychczas funkcję tę pełnili sędziowie.

-Nowi komisarze będą osobami, od których wymaga się jedynie wykształcenia prawniczego. Nie ma mowy o ich apolityczności, czyli tej cesze, która jest właściwa dla sędziów – tłumaczy Wojciech Hermeliński.

Przewodniczący PKW poinformował też, że obecny system informatyczny, który jest tworzony od 3 lat będzie nadawał się do kosza.

-Przy wprowadzeniu zaproponowanych zmian w tak krótkim czasie przed wyborami parlamentarnymi (…) mogę powiedzieć, że w związku z tym ten system informatyczny, który mamy, on po prostu musi pójść do kosza, bo on będzie nieprzydatny do przeprowadzenia wyborów w tym kształcie, jaki został zaproponowany w projektowanych przepisach – wyjaśnia.

Wojciech Hermeliński poddając wątpliwościom zmiany proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość pokusił się o osobistą opinię na temat propozycji partii Jarosława Kaczyńskiego. Szef PKW twierdzi, że proponowane zmiany zostały przygotowane przez osoby, które nie mają pojęcia jak wyglądają wybory i praca w PKW. Te przepisy układał mały Kazio – dodał.

Czyżby tym zdaniem rozpętał kolejną wojnę w państwie polskim?