Macierewicz alarmuje: Rosja przygotowuje się do ataku!

– To nie jest już zimna wojna (…) to jest początek bardzo gorącej wojny. Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku – mówił Antoni Macierewicz podczas odbywającego się w Kanadzie Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa. Pytany o komentarz do Marszu Narodowego stwierdził, że „White power to w Polsce absurd”, bo takie hasła są obce polskiej tradycji, za to są obecnie wykorzystywane w Rosji. Dodał też, że takie faszyzujące akcje to „rosyjska prowokacja”.

– Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku – mówił minister obrony narodowej podczas odbywającego się w Kanadzie Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa. Macierewicz wziął udział w panelu z amerykańską senator Jeanne Shaheen, z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawlem Klimkinem, prezesem Instytutu Polityki Energetycznej i rosyjskim działaczem opozycji Władimirem Miłowem. Tematem dyskusji było „Zbliżenie z Rosją: przygotowania do Rosji post-putinowskiej”.

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifaxie zostało utworzone w 2009 r. jako program w ramach amerykańskiego German Marshall Fund, z finansową pomocą rządu Kanady.

W forum bierze udział 300 uczestników z ponad 80 krajów. Wczorajsze dyskusje dotyczyły broni nuklearnej, wykorzystywania kapitału jako broni, roli kobiet w społeczeństwie. Późniejsze debaty będą poświęcone właśnie Rosji, broni satelitarnej, dzisiaj uczestnicy zajmą się tematami odbudowy Bliskiego Wschodu i zmianami klimatu.

Jednym z poruszanych tematów było zagrożenie rosyjskie w internecie, w kontekście udowodnionych prób ingerencji na wynik wyborów we Francji i USA, gdzie trwa oficjalne śledztwo badające powiązania otoczenia prezydenta Donalda Trumpa z Rosjanami. Ostatnio FBI postawiło zarzuty jednemu z ludzi pracujących w kampanii wyborczej obecnego prezydenta, który miał negocjować z Rosjanami przekazanie przez nich tysięcy mailu z „brudami” na temat Hilary Clinton, konkurentki Trumpa w wyborach. Okazuje się, że zdaniem ekspertów podobne scenariusze mogą być powtarzane w innych krajach.

– W pewnym sensie każdy kraj jest sąsiadem Rosji, ponieważ internet nie uznaje granic, więc można powiedzieć też, że Kanada jest sąsiadem Rosji – mówił minister obrony Estonii Juri Luik i dodał nawet, że nie zdziwi się, jeśli Rosja będzie próbować wpływać na wynik wyborów w Kanadzie 2019 roku.

Kiedy z sali pod koniec dyskusji padło pytanie o Polskę i pojawienie się faszystowskich symboli i haseł na ostatnim Marszu Niepodległości sprzed tygodnia Macierewicz uciął sprawę szybko.

– White power to w Polsce absurd – bagatelizował doniesienia medialne polski minister.