Pilne! To już postanowione! Polska zamyka GRANICE

MSWiA chce tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych podczas grudniowej konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach. Resort przygotował już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Podobne rozwiązania były stosowane w Polsce podczas EURO 2012, konferencji klimatycznej w Warszawie w 2013 roku, szczytu NATO czy Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

MSWiA planuje, że kontrole zostaną przywrócone od 22 listopada do 16 grudnia na granicy wewnętrznej Schengen.

Chodzi o odcinek granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz porty lotnicze i morskie stanowiące granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen.

Kontrole będą prowadzone w sposób wyrywkowy, inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty lub paszport).

Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania paszportu oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli na przykład wizy.

Sama Konferencja COP24, z wydarzeniami towarzyszącymi zaplanowana jest w terminie 3-14 grudnia.

Jednak wiele tak zwanych posiedzeń przedsesyjnych, odbędzie się wcześniej począwszy od 26 listopada.

W wydarzeniu będzie uczestniczyło ponad 30 tysięcy osób z niemal 200 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych, środowisk naukowych oraz przedstawiciele biznesu.