Kaczyński potwierdza. Miliony Polaków dostaną pieniądze na święta

To może być bardzo dobry dzień dla najstarszych Polaków. Dziś rząd zdecyduje jaki wskaźnik będzie brany pod uwagę przy wyliczaniu przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytów. Ale jest jeszcze lepsza informacja dla seniorów! Dziś ma zapaść decyzja o… jednorazowym dodatku, który najstarsi i najbiedniejsi Polacy mają dostać pod koniec roku.

Już ponad 200 tysięcy emerytów otrzymuje świadczenie niższe od emerytury minimalnej – wynoszącej 878 złotych netto. Nie wypracowali sobie odpowiedniego stażu i z tego powodu dostają mniej niż ustawowe minimum. To między innymi oni mają dostać w tym roku jednorazowy dodatek. Według naszych informacji otrzymają go także ci seniorzy, których świadczenie jest niższe niż 2000 zł. – Ostateczne wyliczenia co do wysokości dodatku i jego podziale zapadną na wtorkowym posiedzeniu rządu. Wstępnie przyjęto, że najbiedniejsi emeryci otrzymają jednorazowo 500 złotych – dowiadujemy się od ważnego polityka PiS.

A przypomnijmy, że o dodatku minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska mówiła już rok temu. – Chcemy ich wspierać, dając coroczny jednorazowy dodatek – twierdziła.

W ostatnich tygodniach pojawiły się także inne pomysły na wsparcie najbiedniejszych seniorów: trzynasta emerytura i zwolnienie seniorów z podatku. Który byłby najbardziej korzystny?

– Najbardziej odczuwalną i taką długofalową pomocą byłoby zwolnienie emerytów z podatku, a w drugiej kolejności trzynastka. Jednorazowe dodatki w postaci 500 zł to forma najmniej dolegliwa dla budżetu i najmniej wnosząca, poprawiająca życie emerytów – ocenia nam Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów.