Ukraińcy składają żądania w stosunku do Polski. Mamy im niezwłocznie pomóc i zapomnieć o Wołyniu

Pisarka z Ukrainy – Oksana Zabużko postanowiła pouczyć Polskę i Polaków. Stwierdziła wprost,  że Polska musi  zapomnieć o Wołyniu, oprzytomnieć i działać na rzecz Ukrainy zaatakowanej przez Putina.

Pisarka ma pretensje do całego świata o to,  że w momencie konfliktu Ukrainy z Rosją świat milczy.

– Przypomnę, że w 1994 roku podpisane zostało w Budapeszcie memorandum. Ukraina zrzekła się wtedy broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. USA, Wielka Brytania i Rosja zagwarantowały nam wtedy respektowanie niepodległości Ukrainy i istniejących granic, w zamian za zniszczenie rakiet nuklearnych. Coś nam wtedy zagwarantowano, tak? Ale o tym wszyscy teraz wygodnie zapomnieli.

Artystka ma również pretensje do Polski.

– My zostaliśmy po prostu brutalnie i cynicznie zaatakowani w 2014 roku przez Rosję, czyli jedno z państw, które podpisało to Memorandum. W kontekście prawa międzynarodowego obowiązkiem wszystkich rządów – w tym polskiego – jest oprzytomnieć wreszcie.

Zdaniem Zabużko powinniśmy również zapomnieć o Wołyniu.

– Czym się zajmuje wasz rząd? Przeszłością. IPN-em. A my teraz mamy wojnę, teraz mamy akty terrorystyczne. Polska polityka jest krótkowzroczna, a my teraz mamy Rosjan pod łóżkiem.

I dodaje:

– Polska – jak i inne kraje – powinna się obudzić.