Przerażające dane! WOŚP to kopalnia pieniędzy! Oto ile Owsiak zostawia dla siebie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 26 lat zbiera pieniądze na sprzęt dla szpitali, lecz czy tylko dla nich? Wiele do myślenia dają fakty wynikające z sprawozdań finansowych fundacji. Można z nich wywnioskować, że WOŚP, to prawdziwa kopalnia pieniędzy. W 2013 roku fundacja wydała więcej, niż zebrała. Było to pokołsie sytuacji, gdzie media zarzuciły Owsiakowi nieczyste praktyki. Niestety w 2014 roku już ponad 20 milionów złotych poszło na zupełnie inne cele.

Można wprost zadać pytanie skąd się wzięły pieniądze z nadwyżki wydatków? Skoro WOŚP uparcie twierdzi, że zawsze zebrane pieniądze idą na cele pomocowe dla szpitali w znaczącej większości. Czemu duża część pieniędzy z 20 milionów z 2014 roku poszła do zaprzyjaźnionych firm, oraz fundacji? Dlaczego WOŚP przeznaczył te środki na Przystanek Woodstock? I najważniejsze -- dlaczego ten proceder wciąż trwa?

Przejdźmy do faktów ze sprawozdania finansowego za 2013r: – Fundacja w 2013r zebrała ponad 60,7 + 2,5 mln uzyskała z przychodów finansowych, – 2013 jest pierwszym rokiem od lat kiedy fundacja z czystym sumieniem mogła powiedzieć że wszystkie pieniądze z puszki poszły na programy pomocowe (czyli na zaopatrzenie placówek medycznych i pomoc medyczna, Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Infant Flow, Program „Ratujemy i Uczymy Ratować”). Na ten cel poszło aż 62,4 mln, – w tymże roku fundacja poniosła stratę w wysokości 7,7 mln zł, – fundacja wydała 7,1 mln na „działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego” – w tej pozycji najprawdopodobniej uwzględniono organizację przystanku Woodstock, a także tzw wielkiego finału. Fundacja określa tą pozycję jako wydatek na cel statutowy. – WOŚP w 2013r zmniejszył ilość posiadanej środków finansowych o 7,4 mln zł. Cóż za zbieg okoliczności. Jest to kwota równa stracie finansowej za ten rok. Na koniec roku na kontach fundacji znajdowało się 42,6 mln zł. – koszty administracyjne wyniosły ponad 4,6 mln zł, – sprawozdanie za 2013r ukazało się jak zwykle w połowie 2014r.

Wnioski ze sprawozdania za 2013r. Na początku postawmy pytanie dlaczego fundacja przeznaczyła w 2013r więcej na cele statutowe niż zebrała? W drugiej połowie roku bloger Matka Kurka został pozwany przez WOŚP/Jerzego Owsiaka Pod koniec 2013r m.in TV Republika zadała pytanie o wydatki fundacji

Później po raz kolejny pytania padły na oficjalnej konferencji podsumowującej finał

To poszukiwanie słoika zostało pokazane we wszystkich telewizjach. Stawiam tezę, że Jerzy Owsiak się przestraszył medialnego zainteresowania finansami WOŚP, a także finału procesu sądowego (który sam wytoczył) i wykazał się wydając na cele statutowe więcej niż zebrał. W 2014 roku sprawa finansów WOŚP ucichła, a niektóre media odtrąbiły, że Jerzy Owsiak sprawę z blogerem wygrał.

– – – – – – – – – –

A w sprawozdania finansowego WOŚP za rok 2014 dowiadujemy się: – Fundacja w 2014r zebrała ponad 63,5 + 2 mln uzyskała z przychodów finansowych + 2 mln przychody operacyjne, – Na programy pomocowe fundacja wyłożyła tylko 40,6 mln (czyli zaopatrzenie placówek medycznych i pomoc medyczna, Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Infant Flow, Program „Ratujemy i Uczymy Ratować”, Program „Cukrzyca”, Szkolenia dla dyspozytorów medycznych), – Co wynika z dwóch powyższych pozycji? To że z każdych 10 zł które przekazałeś na WOŚP 3,5 zł trafiały gdzieś indziej niż na dzieci i starców. A gdzie podziały się 22,9 mln zł? A tutaj: – fundacja wydała ponad 8,3 mln na „działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego” – w tej pozycji najprawdopodobniej uwzględniono organizację przystanku Woodstock, a także tzw wielkiego finału. Fundacja określa tą pozycję jak zwykle jako wydatek na cel statutowy. – koszty administracyjne wyniosły 4,7 mln zł, – WOŚP w 2014r zwiększył ilość posiadanych środków finansowych o 17,8 mln zł (czyli wzrost o 41,7% w stosunku do roku poprzedniego). Na koniec roku na kontach fundacji znajdowało się 60,4 mln zł. – Aktywa fundacji wzrosły z 64,3 mln do 81,3 mln czyli o 17 mln zł (czyli aż o 26,4% w ciągu jednego roku). – zysk wyniósł 14,7 mln zł (przy wzroście przychodów o 3,7 mln.).

https://propublico24.pl/index.php/2018/12/28/sprzet-z-wosp-nie-nalezy-do-szpitali-internauci-oburzeni-to-jest-dzierzawa-czy-wynajem/

Wnioski ze sprawozdania z 2014r. Fundacja wróciła do starych praktyk czyli zwiększania wartości aktywów. W roku podobnie jak w 2012 gwałtownie wzrosła ilość gotówki (przy bardzo podobnych przychodach). Warte podkreślenia jest fakt, że na koniec 2008 roku aktywa fundacji wynosiły 36,6 mln zł a po 6 latach 81,3 oznacza to wzrost o 122%. Ten wzrost aktywów w małym stopniu został wypracowany przez fundację. Większość stanowią fundusze od darczyńców takich jak Ty i przychody finansowe. Czemu WOŚP gromadzi tak spory majątek przez lata,, który ludzie chcieli przeznaczyć na potrzebujących chorych?