To się w głowie nie mieści! Wpis rapera o Adamowiczu. Urządzili mu lincz w sieci [FOTO]

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł po niedzielnym ataku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Napastnik, który wdarł się na scenę, na oczach Polaków kilkukrotnie dźgnął go nożem. Bestialska zbrodnia poruszyła ludzi, którzy oddają hołd zmarłemu. Niestety, pojawiły się też i nienawistne komentarze dotyczące tragedii. 

Na swoim facebookowym profilu Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zamieścił wiele komentarzy, które zostały napisane po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Brakuje w nich jednak współczucia, słów wsparcia czy po prostu ludzkiej empatii. Przepełnione są porażającą nienawiścią.

„Po waszemu Auf Wiedersehen Panie Prezydencie Adamowicz nikt nie powinien płakać za wami po.zdro. Polska bez Platformy i k… niemieckich [oryginalna pisownia – przyp. red.]” – brzmi jeden ze skandalicznych wpisów. Jego autorem jest Kamil N. z Knurowa, znany jako raper Deder.

„Donald only you ty c… j… Brawo dla Pana [ikony przedstawiające nóż – przyp. red.] szkoda tylko że teraz stracisz wolność a nie powinieneś za ch… kara czeka każdego śmiecia który sprzedaje swój kraj lub miasto więc spoczywaj w pokoju cioto” – napisał śląski raper.

Pracownicy Ośrodka zapowiedzieli, że wszystkie wpisy będą zgłaszane do odpowiednich prokuratur.

Porażająca skala nienawiści

Udało się nam skontaktować z Konradem Dulkowskim, prezesem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. W rozmowie z Fakt24 przyznał, że takiego rodzaju wpisy, które nawołują do popełnienia przestępstwa, są karalne. – Po ataku na prezydenta Gdańska otrzymaliśmy ponad 2 tys. zgłoszeń dotyczących mowy nienawiści. Czeka nas ogromna praca, żeby wszystko przejrzeć i zweryfikować. Trzeba sprawdzić, czy obrzydliwe komentarze wyczerpują znamiona czynu zabronionego – wyjaśniał Konrad Dulkowski.

Prezes OMZRiK podkreślił, że na stronie m.in. Marszu Niepodległości pojawiło się mnóstwo tak szokujących wpisów, że nawet administratorzy strony zaczęli je usuwać. – Nastawienie środowisk narodowych jest takie, że oficjalnie przywódcy ruchu narodowego przekazują gładkie wypowiedzi. Z drugiej strony przez lata nakręcali spiralę nienawiści – tłumaczył Konrad Dulkowski. – Mamy grupę, która chce pochwalić zbrodnię. W taką retorykę wpisuje się komentarz rapera ze Śląska – dodał.

Konrad Dulkowski wspomniał też o stronie Jacka Międlara, na której promowane są szokujące treści. Tragicznie zmarłego prezydenta wiąże się tam np. ze środowiskiem żydowskim.

Prokuratura wszczęła postępowanie

O bulwersujący wpis Kamila N. zapytaliśmy śląską policję i prokuraturę.

– Prokuratura Rejonowa Gliwice-Zachód w Gliwicach zgodnie z doniesieniami medialnymi wszczęła postępowanie z urzędu w kierunku publicznego nawoływania do przestępstwa – przekazała Fakt24 Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. – Waga zdarzenia jest duża. Czynności są w toku – dodała prokurator.

Kamil N. aresztowany

Jak przekazała Fakt24 podinsp. Aleksandra Nowara z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Kamil N. został aresztowany w środę po południu w mieszkaniu w Knurowie. – Został namierzony i zatrzymany dzięki współpracy katowickich policjantów z Wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji oraz kryminalnych z Gliwic – poinformowała nas rzecznik. – W mieszkaniu zabezpieczono m.in. komputer i telefon komórkowy podejrzanego – zaznaczyła podinsp. Aleksandra Nowara. Najprawdopodobniej w czwartek zostaną przeprowadzone dalsze czynności z udziałem zatrzymanego.