Ostre słowa na pogrzebie! Schetyna nie wytrzymał. Taniec na trumnie Adamowicza

– To wezwanie do tych, którzy spowodowali tę sytuację, oni powinni to usłyszeć – powiedział lider PO Grzegorz Schetyna po pogrzebie prezydenta Pawła Adamowicza. Odniósł się w ten sposób do apelu o. Ludwika Wiśniewskiego, by skończyć z nienawiścią, pogardą i bezpodstawnym oskarżaniem innych.

Dominikanin o. Ludwik Wiśniewski podkreślał podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Adamowicza, że obecnie przeżywamy historyczny moment. „Jestem przekonany, że Paweł chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych” – mówił o. Wiśniewski.

Przekonywał, że nie można dłużej być obojętnym „na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w Internecie, w szkołach, parlamencie, a także w Kościele”. „Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać” – podkreślił dominikanin.

Lider PO Grzegorz Schetyna, pytany przez TVN24 czy słowa o. Wiśniewskiego to testament zmarłego prezydenta Gdańska, odpowiedział: „tak powinno być”. „Pytanie czy ci, do których jest skierowane, potrafią wysłuchać tego i potrafią to zrozumieć” – dodał szef Platformy.

Na pytanie, czy podpisuje się po wezwaniem duchownego, powiedział, że „to jest wezwanie do tych, którzy spowodowali tę sytuację, oni powinni to usłyszeć”. Nie jest to nic innego jak dalsze jątrzenie i nawoływanie do tworzenia jeszcze większych podziałów.

Czy wypada szefowi Platformy Obywatelskiej w obliczu tak wielkiej tragedii mieszać do tej sprawy politykę? Na to pytanie musicie sobie państwo odpowiedzieć sami.

Zmarły w poniedziałek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został w sobotę pochowany w Bazylice Mariackiej. Urnę z prochami zmarłego złożono w świątyni w kaplicy św. Marcina. W pożegnaniu Pawła Adamowicza wzięły udział tysiące osób, w tym najważniejsze osoby w państwie.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.