UWAGA! Niespodziewana zmiana pogody już w ten weekend

Po okresach związanych z opadami przede wszystkim śniegu, a także marznącego deszczu, przyszedł czas na “poprawę” pogody. Poprawę naciąganą, gdyż wyżowa pogoda zimą nie zawsze przynosi zakładane przez nas promienie słońca. Co więcej: prognozy sugerują poważne zmiany. Zamiast ochłodzenia pod koniec tygodnia spodziewane jest… ocieplenie. Co więc wydarzy się w pogodzie?

Obecnie nasz kraj jest pod wpływem działania ośrodka wysokiego ciśnienia, który w niedzielę przyniósł dość sporo rozpogodzeń, a nawet czyste niebo. Niestety, pompowanie nieco wilgotniejszego powietrza sprawia, że tworzy się zachmurzenie chmurą niską. To ona w wielu miejscach uniemożliwiała obserwację zaćmienia super księżyca.

Polska północna natomiast jest pod działaniem płytkiego niżu z frontami atmosferycznymi, które przynoszą niewielkie opady śniegu. Tak jest m.in. w okolicach Trójmiasta i Słupska oraz lokalnie na Kujawach (Płock, Sierpc). Nad resztą Polski bez opadów.

Najchłodniej jest w Zakopanem, gdzie temperatura spadła do -14,5 stopnia. Podobna temperatura panowała w Świeradowie Zdroju, Krościenku oraz Jeleniej Górze, gdzie było odpowiednio: -12 i -13 stopni. Najcieplej jest w pasie nadmorskim, gdzie zanotowano od 0 do 0,5 stopnia.

Kolejne dni nie przyniosą znaczących zmian. Nadal będziemy pod wpływem działania ośrodków wysokiego ciśnienia, które przyniosą niskie temperatury oraz przejaśnienia. Niestety, prognoza zachmurzenia przy okazji zimowego wyżu obarczona jest sporym błędem i większość ogólnodostępnych prognoz nie bierze tego pod uwagę. Stąd okazuje się często, że tam, gdzie prognozowane było słońce, po prostu go nie ma.

Dalsze dni to prawdopodobna przebudowa pola barycznego nad Europą. Wyże ustąpią, a nasz kraj dostanie się pod działanie frontów atmosferycznych.