W niedzielne przedpołudnie na madryckim placu Colón dziesiątki tysięcy Hiszpanów zebrało się, aby protestować przeciwko polityce gabinetu lidera Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) Pedro Sáncheza w sprawie niepodległości Katalonii. Liderzy Partii Ludowej (PP), Obywateli oraz VOX uważają za zdradę rządowe zezwolenie na włączenie do rozmów o więcej swobód dla władz w Barcelonie neutralnego mediatora.

Jak pisała  „Codzienna”, w związku z podejrzeniem o działanie rządu w Madrycie na szkodę państwa, opozycja domaga się rozpisania wyborów parlamentarnych i natychmiastowego pozbawienia premiera mandatu, dlatego w połowie tygodnia zaapelowała do Hiszpanów o wspólne wyjście na madryckie ulice.

Jednocześnie organizatorzy manifestacji utrzymywali, że wydarzenie nie ma na celu promocji żadnego ugrupowania i prosili o pozostawienie w domu wszystkich flag i symboli z wyjątkiem flagi Królestwa Hiszpanii.

– Zdrajca, zbrodniarz, kompulsywny kłamca, nieodpowiedzialny, nieporadny, nielojalny egocentryk, szowinista, zakładnik, wstyd dla kraju, niekompetentny – to tylko część z 21 epitetów, jakie w środę lider hiszpańskiej Partii Ludowej (PP) Pablo Casado rzucił pod adresem Sáncheza.

Niepochlebne zwroty były natomiast spowodowane wtorkową decyzją rządu w Madrycie, który zezwolił na włączenie specjalnego mediatora do dialogu pomiędzy Madrytem i Barceloną w sprawie statutu północno-hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej.

– Premier jest największym zdrajcą w naszym kraju. Bierze udział w zbrodni przeciwko historii i demokracji własnego narodu – skomentował dzień później Casado.

W podobnym tonie wypowiedział się lider partii Obywatele Albert Rivera. „Sánchez znów ustępuje separatystom i tym razem zaprasza do negocjacji mediatora. To poniżenie dla Hiszpanii” – napisał polityk w mediach społecznościowych.

Hiszpańskie media podają, że lokalizacja dzisiejszego wydarzenia nie była przypadkowa. 10 marca 2007r. na madryckim placu Colón na apel ówczesnego przewodniczącego Partii Ludowej i późniejszego premiera Mariano Rajoya tysiące Hiszpanów zebrały się, żeby wyrazić swoje niezadowolenie z polityki urzędującego wówczas premiera José Luísa Zapatero.

„Hiszpania za wolnością! Dosyć ustępowania dla ETA [separatystyczna organizacja terrorystyczna hiszpańskich Basków]”

– skandowali wówczas manifestanci.