UE zdecydowała. Koniec z bezterminowym prawem jazdy! WSZYSCY kierowcy będą musieli…

Jeszcze dzisiaj w całej UE istnieje 110 różnych wzorów prawa jazdy – od papierowych po karty, co prawda już plastikowe, ale wydawane bezterminowo (np. w Polsce). To ma się jednak w najbliższych latach zmienić.

W 2006 r. Unia zdecydowała o ujednoliceniu unijnych praw jazdy, co miało ukrócić działalność fałszerzy dokumentów, a kierowcom zapewnić większą swobodę poruszania się po europejskich drogach. Nowe dokumenty przypominają kartę kredytową, znajduje się na nich zdjęcie oraz zestaw informacji, takich samych niezależnie od państwa, w którym prawo jazdy zostało wydane. Chronione są mikroczipem, więc trudno je podrobić.

– Dzisiaj policjanci drogówki muszą rozpoznawać ponad setkę różnych rodzajów praw jazdy. Zdjęcia mogą być nieaktualne, uprawnienia danej kategorii niejasne, a sam dokument może być łatwy do podrobienia. Dlatego potrzebowaliśmy dokumentu, który jest przejrzysty, zrozumiały i bardzo trudny do sfałszowania – tłumaczą unijni urzędnicy.

Wszystkie nowe prawa jazdy posiadają datę ważności. Państwa członkowskie same decydują, na jaki okres wydają dokument – zwykle jest to 10, 15 lat. Kraje same orzekają też, czy przy wymianie dokumentu kierowca musi…

>>>CZYTAJ DALEJ<<<