Cudowny gest szefa brytyjskiego MSZ! Zwrócił się wprost do Polaków

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt przypomniał, że dziś wypada setna rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Wielką Brytanią a Polską. „Niech (nasze relacje) będą coraz bliższe” – napisał na Twitterze.

Hunt dołączył do swego wpisu wspólne zdjęcie z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Przypomniał też, że dokładnie „sto lat temu Sir Esme Howard napisał do Marszałka Józefa Piłsudskiego, że uznaje odzyskaną niepodległość Polski”.

26 lutego 1919 roku brytyjski delegat do Komisji Międzysojuszniczej dla Polski wysłał notę, w której napisał, że „rząd Jego Wysokości (króla Wielkiej Brytanii) uznaje odzyskanie niepodległości” Polski. W ten sposób Zjednoczone Królestwo nawiązało ponownie stosunki dyplomatyczne z Warszawą po 124 latach przerwy.

W nocie prasowej Foreign Office poinformowało, że ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie zorganizuje w 2019 roku serię wydarzeń, aby uczcić „sto lat przyjaźni”.

W pokoju ambasadorskim przy gabinecie Hunta w Foreign Office znajduje się jedna z najważniejszych pamiątek z lat wojennej współpracy polsko-brytyjskiej – kopia maszyny szyfrującej Enigma, której kod został złamany dzięki współpracy brytyjskich, francuskich i polskich kryptologów.

Londyn był siedzibą polskiego rządu na uchodźstwie w latach 1940-1990.

W Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków, którzy stanowią największą społeczność obcokrajowców w tym kraju. Co roku kilka tysięcy z nich przyjmuje brytyjskie obywatelstwo, a w polskich rodzinach mieszkających na Wyspach przychodzi na świat około 20 tys. dzieci.

Od 2016 roku rządy obu państw spotykają się co roku w ramach konsultacji międzyrządowych z udziałem premierów i czołowych ministrów. Sześciokrotnie prowadzono także rozmowy w formacie tzw. kwadrygi z udziałem szefów resortów dyplomacji i obrony. Polska i Wielka Brytania współpracują w zakresie polityki bezpieczeństwa, zarówno w strukturach NATO (m.in. przez obecność brytyjskich żołnierzy w Polsce), jak i w formacie bilateralnym.