Francja ZNOWU atakuje Polskę! Kuriozalne oskarżenia i obrażanie Polaków na konferencji

Francuski rząd wezwał w piątek polskie władze do publicznego zdystansowania się od – jak je określono – „wysoce godnych ubolewania antysemickich zakłóceń” podczas niedawnej międzynarodowej konferencji w Paryżu pt. „Nowa polska szkoła historii Holokaustu”.

W liście do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina jego francuska odpowiedniczka Frederique Vidal wskazuje, że sympozjum zostało zakłócone „w bardzo zorganizowany sposób przez działaczy tygodnika ‚Gazeta Polska'”.

Rzeczniczka resortu nauki, Katarzyna Zawada, pytana w piątek po południu przez PAP o stanowisko wicepremiera Gowina ws. listu, poinformowała, że szef resortu nauki „jeszcze nie miał możliwości zapoznać się z listem”. „Gdy to zrobi, ustosunkuje się do niego” – dodała.

„Zakłócenia godne ubolewania”

Francuska minister przypomina o wypowiedziach o antysemickich jej zdaniem treściach, jakie padały ze strony osób, przysłuchujących się francuskim i polskim historykom. Wykłady odbyły się 21 i 22 lutego w jednej z tzw. grandes ecoles – Szkole Zaawansowanych Badań w Naukach Społecznych (EHESS).

„Może wydawać się, że ta seria poważnych zakłóceń była wspierana przez przedstawicieli polskiego państwa” – zaznacza w liście minister. W EHESS był obecny przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który nie potępił tych zachowań.

Z kolei IPN, jak pisze Vidal, „skrytykował konferencję na portalach społecznościowych”, a polska ambasada w Paryżu przekazała wiadomości IPN na swoim koncie na Twitterze, co według niej „mogło wydać się (…) niedopuszczalną ingerencją w naukową debatę”.

Vidal, „wziąwszy pod uwagę te niedopuszczalne incydenty i wielkie emocje, jakie wywołują we francuskiej społeczności uniwersyteckiej”, domaga się od Polski…

>>>CZYTAJ DALEJ<<<