UWAGA: Rakotwórcza chmura nad Polską! Wszyscy to wdychamy

Aż 19 z 20 miast w Europie najbardziej skażonych rakotwórczym benzo(a)pirenem mieści się w Polsce. Raport Europejskiej Agencji Środowiska pokazuje nas jako już nie czerwoną, ale fioletową plamę na mapie Europy. Sytuacja znacznie się pogorszyła.

Europejska Agencja Środowiska stale prowadzi badania nad jakością powietrza na terenie Europy. W ostatnim raporcie “Jakość powietrza w Europie – 2019” podano dane z 41 krajów starego kontynentu. Dane pochodzą z analiz zanieczyszczenia powietrza z ponad 2,5 tys. miast na przełomie lat 2016-2019.

Sytuacja ta jest spowodowana w wysokim stopniu dogrzewaniem domostw za pomocą szkodliwych materiałów, które po spaleniu wydzielają rakotwórczy dym, który na dalszą metę jest bardzo szkodliwy dla ludzkiego zdrowia.

Ekolodzy i rząd w ostatnim czasie skupili się przede wszystkim na kierowcach aut z silnikiem diesla i to właśnie oni w sporej mierze zostali obciążeni odpowiedzialnością za całą sytuację.

Dane mówią jednak zupełnie coś innego. Największy wskaźnik zanieczyszczenia powietrza jest w okresie zimy, kiedy to mamy do czynienia z okresem grzewczym. W ostatnich dniach pod wpływem wysokich temperatur stopień zanieczyszczenia drastycznie spadł.

Zdaniem ekspertów – walka z kierowcami jest tylko nowym pretekstem do nałożenia nowych podatków, ponieważ wpływ na środowisko naturalne samochodów nie jest aż tak wielkie jak nieprawidłowe docieplanie domostw.