Amerykanie w genialny sposób oddali hołd Powstańcom! Ten film wyciska łzy (wideo)

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie postanowiła oddać hołd bohaterom walczącym z okupantem i pokazała film w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To już 75 lat odkąd dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz „Bor” Komorowski wydał rozkaz do rozpoczęcia walki zbrojnej z okupantem stolicy. Powstańcy z wielkim poświęceniem walczyli z przeważającymi siłami wroga przez 63 dni. 

Zaplanowana na kilka dni, a trwająca ponad dwa miesiące walka zbrojna w Warszawie była największym zrywem bojowym podziemia w Europie. Dowództwo AK podjęło decyzję o rozpoczęciu powstania, chcąc wyzwolić stolicę spod panowania okupanta niemieckiego, zanim kolejny radziecki nadejdzie.

Amerykanie oddają hołd w rocznicę wybuchu powstania

Dowództwo oczekiwało, że sowietom będzie zależało na szybkim zdobyciu Warszawy, więc uznali, że przyjmą ich na własnych warunkach, nieoczekiwanie dowództwo radzieckie zatrzymało pochód wojsk na linii Wisły i zabroniło przeprawiać się żołnierzom, czekając aż powstańcy się wykrwawią. Spodziewana pomoc od aliantów również nie nadeszła.

Na wieść o powstaniu dowódca SS Heinrich Himmler ogłosił rozkaz, który brzmiał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”

Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczną, ale skazaną, bez pomocy z zewnątrz, na porażkę walkę o odzyskanie swojego miasta. W końcu 2 października 1944 roku przedstawiciele Ak podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu walk w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tyś. zostało rannych, śmierć poniosło także ok 150 tys. cywili.

Aby upamiętnić tą chwilę w naszej historii ambasada amerykańska w Warszawie postanowiła nagrać hołd dla kombatantów. Na filmie amerykańscy żołnierze stacjonujący w Polsce oddają hołd walecznym powstańcom.