Niemiecka gazeta postanawia przypomnieć rodakom mroczny moment historii. Chodzi o słynny pakt

Każdy Polak dobrze wie jak tragiczne skutki dla naszego kraju miał pakt Ribbentrop- Mołotow. Wiedza ta jest jednak dużo mniej rozpowszechniona u naszego sąsiada, dlatego dziennikarz „Frankfurter Allgemeine Zeitung” postanowił odświeżyć trochę pamięć swoim rodakom i napisał obszerny artykuł na ten temat, nie unikając przy tym drażliwych tematów. 

Traktat ten zmienił całkowicie optykę sił w Europie w tamtym czasie. Obu stronom bardzo zależało na jego zawarciu, dlatego uczyniono to w ekspresowym tempie. Wszystko zajęło jedynie 24 godziny. Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali porozumienie, które było szokiem dla wszystkich, dotychczas dwie całkowicie sobie przeciwnie ideologicznie dyktatury porozumiały się ponad tym i rozdzieliły pomiędzy siebie wpływy w Europie Środkowo- wschodniej.

„Nigdy przedtem umowa o porównywalnym znaczeniu nie została wynegocjowana w tak krótkim czasie” – pisze niemiecki historyk Martin Schulze Wessel w czasopiśmie.

CZYTAJ TEŻ: Kazał topić ludzi w morzu i obdzierać ich ze skóry… Tego o nim nie wiedziałeś!

Pakt Ribbentrop- Mołotow był ewidentnie zapowiedzią tego, co niedługo miało nastąpić, czyli wojny. Hitler zyskiwał dzięki temu pole do popisu w działaniach przeciwko Polsce i nie musiał się obawiać walki prowadzonej na dwa fronty. Dlatego spokojnie mógł prowadzić swoje przygotowania do zaatakowania Rzeczpospolitej. Czynił to między innymi poprzez eskalację sytuacji w Wolnym mieście Gdańsk, czy prowadząc propagandę w niemieckich mediach. Przedstawiano tam Polskę jako zagrożenie dla całej Europy, namawiając wręcz do ataku na nasz kraj.

Pakt Ribbentrop- Mołotow był gwoździem do trumny dla Polski

Zaraz po podpisaniu paktu w Niemczech ruszyła też machina propagandy proradzieckiej. Mówiono o rosyjskich cnotach oraz o pokrewieństwie dusz obu narodów. Schulze Wessel wskazuje na jeden z powodów zbliżenia się relacji między dwoma wrogimi dotąd mocarstwami. Rosjanie tak jak i Niemcy czuli się przegranymi po I wojnie światowej, mimo, że ZSRS znajdowało się przecież w obozie zwycięzców, postanowienia traktatu wersalskiego nie były dla nich korzystne. Wpływ na podpisanie paktu miało także fiasko negocjacji Stalina z państwami zachodu na początku 1939 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Odcinał ręce, stopy i genitalia. “Zamordowali jednemu córkę i kazali mu zjeść jej szczątki”. Wybił połowę populacji

W grudniu 1939 roku już po pokonaniu Polski, Joachim von Ribbentrop wysłał Stalinowi życzenia urodzinowe. Ten kilka miesięcy później w telegramie pisał o  „scementowanej krwią przyjaźni między obu krajami”. 18 miesięcy później III Rzesza Niemiecka zaatakowała Związek Radziecki.

źródło: Interia

POLECAMY:

Te dane mówią wszystko. Historyczny sukces PiS
Różal komentuje marsz równości w Płocku. Padły mocne słowa!
Z tego powodu Kaczyński już nigdy nie zostanie premierem. Złożył przysięgę