Jest przełom! Tusk już wkrótce stanie przed sądem?

Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji ds. wyłudzeń VAT w wywiadzie dla Polskiego Radia stwierdził,  że już wkrótce sejm podejmie decyzję ws. postawienia między innymi Donalda Tuska przed Trybunał Stanu.

Odkładając na bok polską rację stanu (nie oczekujemy od PO, żeby o nią dbała), to faktycznie jest tak, że – w ramach dbania o własne interesy – powinna działania uszczelniające podjąć. To duża zagadka, której nie udało nam się rozwikłać. Jeżeli jest tak, jak mówi Donald Tusk, to wykazał się on i cała jego formacja, rząd i podległe instytucje tak skrajną niekompetencją, że nie jest to mechanizm usprawiedliwiający (…) Jeżeli ktoś ma taką niekompetencję, to powinien natychmiast podać się do dymisji, jak sobie tak strasznie nie radzi, a jeżeli funkcjonował latami, to brał na siebie odpowiedzialność.

– stwierdził.

To spowodowało, że ABW przez kilka lat na poziomie profesjonalnym i skutecznym ochroną interesów ekonomicznych się nie zajmowało. Nie widzę tu innego usprawiedliwienia dla takiego działania, jak celowe działanie

– dodał.

Horała przypomniał również, z jakiego powodu Donald Tusk, Ewa Kopacz i dwóch ministrów finansów ma stanąć przed Trybunałem Stanu.

Mówimy tu o czymś, co nazywa się deliktem konstytucyjnym. Sytuacją, kiedy osoby powołane na najwyższe funkcje w państwie, na które konstytucja nakłada określone obowiązki, w sposób rażący je łamią. Takim obowiązkiem w przypadku wymienionych osób było dbanie o interes skarbu państwa i dbanie o bezpieczeństwo energetyczne państwa. Obydwie te wartości zostały w sposób rażący, przy tej skali wyłudzeń, naruszone (…) Komisja złożyła też szereg zawiadomień do prokuratury za przestępstwa urzędnicze, dotyczących szczegółowych działań

– zaznaczył.