Ekspresy ciśnieniowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Ekspresy ciśnieniowe to zaawansowane urządzenia, które pozwalają profesjonalnie przygotować doskonałą kawę. Wykorzystują wysokie ciśnienie w celu skrócenia kontaktu wody z kawą – im jest on krótszy, tym kawa pozostaje bardziej aromatyczna. W zależności od potrzeb i wymagań możemy wybierać spośród różnych modeli ekspresów ciśnieniowych: automatycznych, kolbowych i na kapsułki. Czym się charakteryzują? Podpowiadamy!

Ekspresy ciśnieniowe kolbowe

Ekspresy kolbowe nazywane są również manualnymi, ręcznymi lub dźwigowymi i wykorzystywane są najczęściej w kawiarniach przez profesjonalistów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić urządzenie do użytku domowego. Należy pamiętać, że obsługa tego ekspresu wymaga jednak pewnych umiejętności i na początku może zabierać nieco więcej czasu. Aby przygotować kawę w ekspresie kolbowym, należy w pierwszej kolejności zmielić kawę, a następnie umieścić ją w sitku. Ważnym krokiem jest odpowiednie ubicie kawy – najlepiej za pomocą specjalnego tempera. Niestety, jeśli źle ją sprasujemy, możemy nie uzyskać pożądanego efektu.

Kawa przyrządzona za pomocą ekspresu wysokociśnieniowego ma głęboki i nieco oleisty smak, doceniany przede wszystkim przez prawdziwych miłośników wyrazistego espresso. Przygotowanie cappuccino czy latte macchiato zajmuje nieco więcej czasu. W tym przypadku należy użyć manualnej dyszy i w osobnym naczyniu spienić mleko, a następnie dodać do kawy. Warto wiedzieć, że czyszczenie urządzenia jest dość pracochłonne. Po każdym parzeniu kawy należy wyjąć sitko i oczyścić z fusów. Jednak nie należy się zrażać, ponieważ ekspres kolbowy może dać wytrawnym smakoszom prawdziwą przyjemność z picia kawy!

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne są prostsze w użyciu. Polecane są zarówno do domowego użytku, jak i dla mniej doświadczonych kawoszy. Przygotowanie kawy zajmuje o wiele mniej czasu – wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni guzik. Część z tych urządzeń jest wyposażona w specjalny system do przyrządzania mlecznych kaw, dlatego bez problemu zrobimy idealne cappuccino lub latte macchiato w krótkim czasie.

Ekspresy automatyczne są zaawansowane technologicznie i jednocześnie wygodne w użyciu. Aby przygotować ulubiony napój, należy wsypać ziarna do specjalnego pojemnika, w którym mielona jest kawa – urządzenie dobiera odpowiednią ilość zmielonych ziaren oraz wody. Co ważne, wybrane modele mają też inne przydatne funkcje, jak na przykład dostosowanie mocy kawy do potrzeb i wymagań kawosza. Takie opcje znajdziemy ekspresach automatycznych na kapsułki np. NESCAFÉ® Dolce Gusto®.

Ekspresy do kawy na kapsułki

Ekspresy ciśnieniowe kapsułkowe są niezwykle funkcjonalne, designerskie i popularne wśród miłośników doskonałej kawy. Wybierane są najczęściej do użytku domowego ze względu na prosty i szybki czas parzenia kawy. Nie musimy martwić się o mielenie ziaren i pracochłonne czyszczenie urządzenia. Wystarczy tylko włożyć kapsułkę do ekspresu i nacisnąć odpowiedni guzik lub ustawić dźwignię we właściwej pozycji. Po zaledwie kilkudziesięciu sekundach aromatyczna i o głębokim smaku kawa jest gotowa.

Ekspresy ciśnieniowe na kapsułki (np. NESCAFÉ® Dolce Gusto®) mają system wysokiego ciśnienia (nawet 15 barów!), co umożliwia profesjonalne przygotowanie kawy z aksamitną pianką. Dlaczego ekspresy kapsułkowe są tak chętnie wykorzystywane w domu? Przede wszystkim są niezwykle proste w użyciu i pozwalają na zaparzenie nawet kilkudziesięciu rodzajów kaw. Ekspresy na kapsułki wyróżniają się też nowoczesnym designem, dzięki czemu urządzenia te nie tylko spełniają praktyczne funkcje, lecz także zdobią każdą kuchnię.