Czy badanie rezonansem magnetycznym jest groźne?

Rezonans magnetyczny to niezwykle dokładna oraz czuła metoda diagnostyczna. Znalazła swoje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie medycyny, gdyż oferuje naprawę wiele. Spora część osób zastanawia się jednak, czy to badanie jest w pełni bezpieczne. Co warto wiedzieć na ten temat?

Rezonans magnetyczny – jak to wygląda?

Rezonans magnetyczny to zestawy niezwykle silnych magnesów. To właśnie dzięki nim możliwe jest wykrycie takich chorób jak tętniak głowy. Mimo tego rezonans magnetyczny głowy to zupełnie bezpieczne badanie, które nie ma wpływu na nasz organizm. Jak to możliwe? Każdy z nas przecież wie, że promieniowanie elektromagnetyczne niekiedy jest zupełnie nieszkodliwych, a w innych chwilach jest w stanie uśmiercić w zaledwie kilka chwil. Wszystko jest zależne od tego, jaka dawka oraz energii fotonu zostanie wykorzystana. Rezonans Toruń to zupełnie bezpieczny proces, który niczym nam nie grozi. Co jednak rozumiemy przez pojęcie energii fotonu? Poczynając od fal radiowych, a kończąc na promieniowaniu gamma, czy też Roentgena, każde promieniowanie elektromagnetyczne charakteryzuje się swoją dwoistą naturą. Z jednej strony jest cząstek, jednak z drugiej falą. W przypadku ludzkiego ciała zależność jest bardzo prosta, wraz ze skracaniem fali, rośnie energia fotonu. W związku z tym cząstka jest cięższa i tym samym niesie znacznie więcej energii, a jej wpływ na nasze ciało jest groźny. Rezonans magnetyczny głowy, czy jakiejkolwiek innej części ciała wytwarza fale o bardzo niskich częstotliwościach, dlatego nie jest w stanie uszkodzić naszego DNA. 

Czy klaustrofobia przeszkadza w badaniu rezonansem?

Mimo tego, że w teorii rezonans magnetyczny jest zupełnie bezpieczne, to nie oznacza to, że nigdy nie zrobił żadnej osobie krzywdy. Dokładnie tak samo, jak każda inna procedura medyczna i to badanie wiąże się z małym ryzykiem. Nie jest ono jednak w żaden sposób związane z polem magnetycznym. W środku rezonansu magnetycznego znajduje się niezwykle silny magnes oraz zestaw cewek działających jak elektromagnesy. W związku z tym cała maszyna jest ogromna oraz ciężka i znajduje się w całym pokoju. W jego wnętrzu znajduje się nieduży tunel o średnicy 60 centymetrów, dlatego osoby, które borykają się z klaustrofobią, mogą mieć niemały problem.

Co warto wiedzieć na temat badania z kontrastem?

Zastosowanie kontrastu w przypadku badanie rezonansem magnetycznym, konieczne jest tylko w niektórych wypadkach. W przypadku, gdy się go podaje, mamy do czynienia z pewnym ryzykiem. Dlaczego? Kontrast, jaki jest wykorzystywany w rezonansie magnetycznym, w większości wypadków zawiera tak zwany gadolin. Jest to pierwiastek ziem rzadkich, a także niezwykle silny diamagnetyk oraz toksyczny związek. Oczywiście preparaty kontrastowe, jakie są podawane pacjentom, są szczelnie zamknięte, aby trucizna nie dostała się do naszego organizmu. Niestety stare środki posiadają niedużą ilość gadolinu, która może się uwolnić. Takie sytuacje obecnie już praktycznie nie mają miejsca, dlatego nie powinniśmy się tym martwić.