NIESAMOWITE odkrycie sprzed 1400 lat na Lubelszczyźnie! „To niezbite dowody na…”

Na terenie Ulowa, archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia sprzed 1400 lat! W tej niewielkiej miejscowości leżącej nieopodal Tomaszowa Lubelskiego przeprowadza się wykopaliska już od 2002 roku. Najważniejsze z 15 stanowisk archeologicznych to te związane z Gotami oraz dwie osady.
Odnaleziono unikatowe konstrukcje słupowe sprzed 1400 lat.

Archeolodzy ustalili, że pierwsze ślady osadnictwa w Ulowie na Roztoczu Środkowym pochodzą sprzed 12 tysięcy lat.

– To odkrycie bardzo zaskakujące i wywołujące mnóstwo pytań’– mów kierowniczka wykopaliska w Ulowie, doktor Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie.

– Dotychczas naukowcy uważali, że od momentu opuszczenia ziem polskich przez Gotów i Wandalów w połowie V wieku do początku VI wieku, na terenie obecnych ziem polskich panowała tak zwana pustka osadnicza – podkreśliła doktor Barbara Niezabitowska-Wiśniewska –

Pani archeolog dodała, że to odkrycie ma jeszcze jedno ważne znaczenie. Daje niezbity dowód na fakt istnienia tam osadnictwa nieprzerwanie do VII wieku, a nawet do VIII.

Przy projektach badawczych w Ulowie udział bierze zespół składający się z blisko 30 badaczy. Wśród nich nie tylko archeolodzy, ale również botanicy, antropolodzy oraz geolodzy. Jak donosi portal Onet w badaniach i wykopaliskach bierze udział również grupa studentów Instytutu Archeologii UMCS.

wSedno24.pl

źródło: Onet.pl

 Foto: Shutterstock


UDOSTĘPNIEŃ