PILNE! Atak w Egipcie! Są zabici! Wśród rannych jest Polak!

Dwoje turystów z Ukrainy zginęło, a czterej inni obcokrajowcy, w tym turysta z Polski, zostali ranni w piątek w ataku nożownika w miejscowości wypoczynkowej Hurghada na wschodzie Egiptu – wynika z informacji podanych przez MSW i źródła w egipskich służbach bezpieczeństwa.

Wstępne ustalenia wskazują na to, że sprawca ataku dostał się na teren ośrodka wypoczynkowego, przypłynąwszy tam morzem z położonej w pobliżu plaży publicznej – przekazał egipski resort spraw wewnętrznych w wydanym komunikacie.

W ataku zginęło dwóch Ukraińców. Wśród czterech zagranicznych turystów ranionych w piątek przez nożownika jest obywatel Polski oraz trzej Serbowie.

Napastnik został zatrzymany.

MSZ odradza wyjazdy do Egiptu

Polska dyplomacja jest w kontakcie ze służbami Egiptu i zbiera informacje na temat rannego Polaka.

MSZ przypomina, że Egipt cały czas jest na liście państw, do których resort spraw zagranicznych odradza wyjazdy, bo na terenie całego kraju obowiązuje stan wyjątkowy – związany z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi. Co ważne: miejscowości turystyczne położone po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym – takie jak Hurghada, w której doszło do ataku nożownika – są wymienione wśród najbezpieczniejszych.

Pięciu egipskich policjantów zginęło w Gizie

Zaledwie kilka godzin wcześniej w piątek – przed atakiem nożownika – pięciu egipskich policjantów zginęło w Gizie, gdzie domniemani dżihadyści ostrzelali ich radiowóz.

Odkąd egipskie wojsko obaliło w 2013 roku prezydenta Mohammeda Mursiego związanego z Bractwem Muzułmańskim, ugrupowania ekstremistyczne w Egipcie nasiliły ataki na siły zbrojne i policję, głównie na półwyspie Synaj.

W styczniu 2016 roku dwaj napastnicy, podejrzani o sympatyzowanie z Państwem Islamskim i uzbrojeni w broń palną, nóż oraz pas z ładunkami wybuchowymi, ranili na plaży w Hurghadzie dwóch turystów.

RMF/TVP Info


UDOSTĘPNIEŃ