To już pewne! To TUTAJ w Polsce powstanie elektrownia atomowa!

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na swoje źródła, w Polsce ma powstać elektrownia atomowa! Ostateczna decyzja została podjęta w ciągu ostatnich dni. Teraz politycy zastanawiają się, gdzie elektrownia ma zostać wybudowana i w jaki sposób. Inwestycja ma kosztować kilkanaście miliardów złotych!

Okazuje się, że decyzja o budowie elektrowni atomowej została podjęta pod naciskiem europejskiego prawa. Zakłada ono, że Polska musi zrezygnować z elektrowni węglowych, co wiąże się z niedoborami mocy w przyszłości. – Musimy pokazać Brukseli zeroemisyjną atomówkę, żebyśmy mieli kartę przetargową dla dalszych inwestycji w węgiel – wyjaśnia jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie jesteśmy na takim etapie, że zapotrzebowanie na energię stale rośnie. 1 sierpnia wyniosło ponad 23 tys. MW, a to o 0,4 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

Wciąż niewiadomo skąd polski rząd sprowadzi odpowiednią technologię. Wśród propozycji pojawiają się: Francja, Korea czy Chiny. Jak wyjaśnia portal Money.pl ceny w Chinach są dużo niższe niż na zachodzie. Ile kosztuje budowa takiego reaktora? Eksperci Narodowego Centrum Badań Jądrowych mówią nawet o 16 mld zł! Jednak jak podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski – inwestycja taka nie może być finansowana z budżetu państwa. Co ciekawe, minister powiedział, że…

…CZYTAJ WIĘCEJ…


UDOSTĘPNIEŃ