Tragedia w Gnieźnie! Podczas koncertu piorun uderzył w KATEDRĘ! Wstrząsający widok [FOTO]

Piątkowa burza nad Gnieznem rozpętała się podczas koncertu inaugurującego festiwal Akademia Gitary. Koncert odbywał się w katedrze, w którą trafił piorun. – Z okien wyleciały witraże, gwizdał wiatr, a po podłodze wdzierała się woda – relacjonuje jedna z uczestniczek koncertu.

Gniezno to wielkopolskie miasto, które najbardziej ucierpiało podczas ostatnich nawałnic. Strażacy interweniowali tutaj ponad 600 razy, głównie usuwali konary drzew, które utrudniały przejazd drogami.

Ale piorun uderzył też w słynną gnieźnieńską katedrę. I to podczas koncertu, który inaugurował festiwal Akademia Gitary. W niektórych miejscach burza zniszczyła dach oraz zwieńczenia kopuł. Uszkodzone są też miedziane pokrycia nad nawą główną kościoła. Ucierpiała nie tylko katedra gnieźnieńska, ale też niedawno odremontowany kościół franciszkanów i całe Wzgórze Lecha, gdzie wiatr wyrwał i połamał wiele drzew.

– Było ok. godz. 20.30, trwała burza i koncert, i nagle usłyszeliśmy mocne uderzenie – zgasło światło, gwizdał wiatr, przez te podmuchy z niektórych okien wyleciały witraże – opowiada Katarzyna Kolska, która była w katedrze podczas koncertu. – Paliło się kilka świeczek, widownia świeciła telefonami, muzycy dograli koncert do końca. Potem dyrektor festiwalu oraz proboszcz wyszli na środek i poprosili żeby nikt nie wychodził na zewnątrz, bo trwa burza. To było bardzo profesjonalne, bo potrafili zapanować nad sytuacją.

A tymczasem woda wlewała się po podłodze do środka. Było ciemniutko, ale nikt nie siał paniki. W pewnej chwili na scenę wrócił akordeonista Marcin Wyrostek i zagrał po ciemku „Cztery pory roku” Vivaldiego. Wszyscy słuchali, nikt nie wychodził. To było piękne. I tak 1,5 godziny siedzieliśmy w tej katedrze – aż do końca burzy – relacjonuje słuchaczka.

Zdaniem Pani Katarzyny Gniezno po wyjściu z katedry wyglądało strasznie: – Wszędzie leżały drzewa, parasole, gałęzie na samochodach. W całym mieście nie było światła. Długo nie można było się z Gniezna wydostać.

Jak informuje Archidiecezja Gnieźnieńska z bazyliki prymasowskiej wiatr zerwał częściowo poszycie dachu nad prezbiterium od strony północnej. Uszkodził również latarnię nad Kaplicą Potockich – blachy są nienaturalnie wygięte, a krzyż przygięty poziomo. Od strony południowej uszkodzony został też częściowo dach świątyni. W kilku oknach brakuje szyb ochronnych. Nikomu nic się nie stało. – To co zobaczyliśmy rano, to krajobraz księżycowy. Najbardziej zatroskani jesteśmy o katedrę – mówi proboszcz i kustosz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz. Jak zapewnia, uszkodzenia nie zagrażają jednak wiernym.

Bardzo duże szkody wiatr wyrządził także w otoczeniu katedry. Wiele rosnących tam drzew zostało wyrwanych z korzeniami lub połamanych. Ucierpiały także budynki seminarium, a także w znacznym stopniu gnieźnieńskie cmentarze, gdzie wichura w wielu miejscach wyrwała drzewa z korzeniami.

Kpt. Karol Kędziorski z zespołu prasowego komendanta wielkopolskiej straży pożarnej mówił „Wyborczej”, że uszkodzeniu uległo poszycie dachu katedry.

– Te zniszczenia…

….ZOBACZ ZDJĘCIA…


UDOSTĘPNIEŃ