Ogromny sukces Polski! Na te słowa Beaty Szydło czekali wszyscy. Jesteśmy numerem jeden!

– Wspólnym interesem wszystkich sojuszników jest to, żeby Sojusz zachował jedność, sprawność i gotowość do działania w obliczu zagrożeń płynących z różnych stron i różnych źródeł – powiedziała premier Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Szefowa rządu poinformowała, że głównym tematem rozmów było przygotowanie NATO do nowych zagrożeń. Omawiano również kwestie bezpieczeństwa naszego regionu i priorytety w ramach Paktu Północnoatlantyckiego na najbliższe miesiące.

– Wydarzenia wokół naszych granic, a zwłaszcza nadchodzące rosyjsko-białoruskie manewry Zapad’17 oraz zagrożenia związane z terroryzmem i niestabilnością na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej pokazują, że jako Sojusz powinniśmy kontynuować proces adaptacji rozpoczęty w Newport i Warszawie – podkreśliła szefowa rządu. Jak zaznaczyła, w tym kontekście priorytetem dla Polski będą przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Brukseli oraz wzmocnienie sojuszniczego odstraszania i obrony.

Zaangażowanie Polski w działania Paktu

Premier Beata Szydło oznajmiła, że z satysfakcją odnotowuje rozmieszczenie sił sojuszniczych w naszym kraju i państwach bałtyckich. – Nie pozostajemy jednak bierni w budowaniu bezpieczeństwa w ramach Sojuszu. Wspólnie z innymi państwami uczestniczymy w Grupie Bojowej na Łotwie i w Rumunii. Wydajemy wymagane 2 proc. PKB na cele obronne – zwróciła uwagę Prezes Rady Ministrów. Podkreśliła, że w Sejmie już złożono projekt ustawy gwarantujący, iż do 2030 roku na cele obronne przeznaczymy 2,5 proc. PKB.

– Angażujemy się w działania Sojuszu na Południu oraz poprzez uczestnictwo w koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, obecność w Afganistanie i działalność szkoleniową na terenie Iraku – zaakcentowała Beata Szydło.

– Chcę zapewnić, że Polska jest i będzie…  CZYTAJ WIĘCEJ!…

wprost.pl/Pikio

foto: Tracz/KPRM


UDOSTĘPNIEŃ