Uwaga! Po zjedzeniu tej potrawy grozi ci nawet śmierć!

Według magazynu „Food & Wine”, kilka restauracji w Stanach Zjednoczonych już zaczęło serwować surowe danie z kurczaka, które nazywa się „sashimi” z kurczaka lub „tatar” z kurczaka. Ta „specjalność” zyskuje coraz większe grono zwolenników w Stanach Zjednoczonych. W Japonii jest uważana za rarytas. Jeśli zastanawiasz się, czy surowy kurczak podawany w restauracji jest bezpieczny do spożycia, odpowiedź niestety brzmi nie.

W Japonii, gdzie danie jest bardzo popularne, Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej poinformowało restauracje o konieczności „ponownej oceny surowego i pół-surowego menu z kurczaka” – donosi japońska gazeta „Asahi Shimbun”. Ministerstwo zaapelowało do kucharzy o gotowanie kurczaka w temperaturze 75 stopni Celsjusza. Zalecenie wystosowano po tym, jak ponad 800 osób zachorowało w wyniku zjedzenia sashimi z kurczaka.

Czym to może grozić?

Jedzenie sashimi z kurczaka naraża nas na spore ryzyko zarażenia bakterią z rodzaju Campylobacter lub Salmonellą – dwoma rodzajami bakterii, które powodują zatrucia pokarmowe. Jest całkiem spora szansa, że jeden lub obydwa te patogeny znajdą się w surowym mięsie kurcząt.

Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego (Salmonella typhi).

Zdaniem Centers for Disease Control and Prevention (CDC), zakażenia Campylobacterią są jedną z najczęstszych przyczyn infekcji biegunkowych w Stanach Zjednoczonych. Bakterie te powodują objawy żołądkowo-jelitowe, w tym biegunkę, skurcze i bóle brzucha, a w niektórych przypadkach również mdłości i wymioty. Każdego roku w USA występuje około 1,3 miliona przypadków takiego zarażenia. Warto dodać, że co roku z tego powodu dochodzi średnio do 100 zgonów.

Zgodnie z CDC, zakażenie Salmonellą wywołuje objawy takie jak biegunka, gorączka i skurcze brzucha. CDC twierdzi, że każdego roku około 1,2 miliona osób zaraża się Salmonellą, a około 450 osób umiera z powodu tego zakażenia.

Jedzenie surowego kurczaka różni się od jedzenia surowych ryb, które można znaleźć w sushi. W przypadku surowej ryby, zarazki które powodują chorobę, są pasożytami, a te mogą zostać zabite poprzez zamrażanie ryb. Inaczej jest w przypadku mięsa drobiowego.

Według magazynu „Food & Wine”, czasami sashimi z kurczaka przygotowywane jest przez wrzucenie mięsa do wrzącej wody lub pieczenie kurczaka przez nie więcej niż 10 sekund. Taki sposób jest w stanie zabić bakterie, ale tylko na powierzchni kurczaka. Waryo pamiętać, że podczas patroszenia, inne bakterie mogą dostać się do wnętrza mięsa.

livescience.com


UDOSTĘPNIEŃ