Prześladowali go i gnębili tak długo, aż… doszło do tragedii. Kacper przeżywał horror!

Szkolne życie Kacpra przypominało piekło. 14-latek z Gorczyna pod Łodzią był prześladowany przez rówieśników. Dlaczego? Bo był „inny”. Miał inną orientację, inaczej się ubierał. Chłopiec ze swojego koszmaru zwierzał się mamie. Ta starała się jak mogła, by mu pomóc. – To było moje jedyne dziecko. Tak bardzo chciałam dla niego dobrze – powiedziała stacji NOWA TV.

Kacper we wrześniu rozpoczął naukę w nowej szkole, do której przeniosła go mama. Wcześniej uczęszczał do gimnazjum w Łasku. To tam miał rozgrywać się jego dramat. 14-latek był obiektem kpin. Uczniowie szykanowali go, a nawet – jak wynika z relacji jego mamy – grozili pobiciem. – Moje dziecko było za wrażliwe na te czasy. On sobie nie dawał rady. Dokuczali mu w szkole, wyzywali go – powiedziała stacji NOWA TV pani Ilona.

Dlaczego? Bo różnił się od rówieśników. Miał inną orientację, inaczej się ubierał. O koszmarze chłopca wiedzieć mieli pracownicy placówki. Nie skomentowali oni jednak sprawy. Zmiana szkoły nie przerwała dramatu Kacpra. Nastolatek wciąż miał do czynienia z falą nienawiści. 4 września doszło do tragedii. Młody mieszkaniec Gorczyna odebrał sobie życie. Jego śmierć wstrząsnęła całą Polską. Głos w sprawie zabrała Kampania Przeciw Homofobii. – Kacper odebrał sobie życie, bo nie wytrzymał homofobii i prześladowania. Zabił się, bo szkoła – jego drugi dom – go zawiodła. Zawiódł cały system edukacji, głuchy na głosy młodzieży i organizacji społecznych – napisała.

To nie pierwszy prześladowany nastolatek, który odebrał sobie życie. Dwa lata temu krajem wstrząsnęła informacja o śmierci 14-letniego Dominika z Bieżunia (woj. mazowieckie). Chłopiec był szykanowany, bo nie wszystkim podobał się jego ubiór. W listopadzie ubiegłego roku życie odebrała sobie 13-letnia Wiktoria z Giżycka (woj. warmińsko-mazurskie).

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz zgłosić się do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Otrzymasz tam pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz zgłosić się również do każdego szpitala psychiatrycznego – tam też nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi Cię przyjąć tego samego dnia.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). Bezpłatny  kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111(czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl


UDOSTĘPNIEŃ