EPOKOWA decyzja! Ważna dla Polski. Koniec z tym!

Nie od dziś wiadomo, że Polska i okoliczne państwa są dla koncernów z zachodu Europy traktowane jak rynek zbytu żywności niskiej jakości. Niemal wszystkie produkty spożywcze zawierają mniej wartościowych składników, więcej wypełniaczy, jednak ich ceny w Polsce czy na Słowacji są takie same – a często wyższe – niż w Niemczech czy Francji. 

Na rynek wschodnioeuropejski trafiają gorsze produkty – twierdzą od lat państwa Europy Środkowo-Wschodniej. I niestety mają rację, co niejednokrotnie zostało udowodnione. Wytyczne Komisji Europejskiej mają pomóc rozwiązać ten problem.

Mniej kremowa Nutella, paluszki rybne z mniejszą zawartością ryby – od lat rządy krajów Europy Środkowo-Wschodniej protestują przeciwko gorszej ich zdaniem jakości produktów spożywczych. Komisja Europejska przedstawiła we wtorek wytyczne, które mają pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Wytyczne przypominają o istniejących już regulacjach, które mają ułatwić krajowym urzędom rozpoznanie niedopuszczalnych praktyk. Bruksela zrezygnowała z nowych regulacji, ale przeznaczy na badania produktów milion euro.

– Prezentowanie w tym samym markowym opakowaniu dwóch różnych produktów wprowadza konsumentów w błąd i jest nieuczciwe – oświadczyła europejska komisarz sprawiedliwości i spraw konsumenckich Vera Jourova. Są dowody, że proceder dotyczy „dziesiątek, a może nawet setek produktów” – dodała Czeszka.

Stwierdziła, że nie jest tajemnicą poliszynela, że kupione w Czechach paluszki rybne zawierają o wiele mniej ryby. To samo dotyczy oczywiście Polski, Węgier, Słowacji czy Chorwacji. – Położymy temu kres – zapowiedziała czeska komisarz.


UDOSTĘPNIEŃ