To koniec niemieckich gigantów w Polsce! PiS stracił cierpliwość! [WIDEO]

Niemieckie sieci handlowe wdarły się na polski rynek w tempie błyskawicznym, tuż po naszym wejściu do Unii Europejskiej. W ciągu dosłownie kilku lat giganci zza zachodniej granicy zalali Polskę swoimi sklepami zarówno spożywczo-przemysłowymi, jak i ściśle branżowymi.

To nie podoba się Prawu i Sprawiedliwości. Politycy obecnie rządzącego ugrupowania – z Beatą Szydło na czele – już przed wyborami parlamentarnymi wspominali o zachodnich marketach, które skutecznie wyprowadzają z Polski wielomiliardowe zyski.

Sprawą od wielu miesięcy na poważnie zajmuje się posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Jednak nie są to już tylko pohukiwania na niemieckie czy francuskie sieci. Ze strony rządowej wychodzą już kroki oficjalne.

I choć posłanka Pawłowicz nie jest w rządzie, to jest bardzo ważną postacią Prawa i Sprawiedliwości. Faktem jest, że w partii Jarosława Kaczyńskiego nikt nie może pozwolić sobie na tak odważne zapowiedzi bez konsultacji z liderem ugrupowania. Posłanka Pawłowicz opisała kwestię niemieckiej hegemonii handlowej w Polsce na swoim facebookowym profilu.

Zdaniem posłanki pieniądze, które Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pożyczył właścicielowi sklepów Kaufland na ekspansję sieci w Polsce to „łamanie zasad konkurencji”. Do swoich racji przekonała prezesa NBP, który włączył się tę walkę. Jej zdaniem pożyczka jest bezprawna, łamie zasady równej konkurencji i niszczy polskie firmy prywatne. Chodzi o 100 mln euro, które Grupa Schwarz pożyczyła od EBORU w styczniu 2017 roku.

Krystyna Pawłowicz zwraca uwagę, że EBOR nie jest zwykłym bankiem komercyjnym i może wspierać głównie inwestycje służące rozwojowi sektora prywatnego oraz ochronę środowiska, a – jej zdaniem – działalność sieci Kaufland nie ma z tym związku.

Polityk PiS zwróciła się w tej sprawie do prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego.

Prezes NBP zajął się sprawą w trybie pilnym. Nowy, wyznaczony przez prezesa przedstawiciel Polski w EBOR, pani Wioletta Barwicka, która od 3 VII tego roku jest jednym z dyrektorów wykonawczych w EBOR, na jednym z najbliższych posiedzeń zarządu tego banku przedstawi list Prezesa NBP z pytaniami dotyczącymi bezprawnych praktyk pożyczkowych EBOR-u” – relacjonuje.

Wygląda na to, że rząd planuje zrepolonizować nie tylko media i banki, ale i poważnie ułatwić polskim sieciom marketów walkę z zachodnią konkurencją. Szefowie poszczególnych resortów niezmiennie zapowiadają, że chcą, by polscy przedsiębiorcy byli liczącymi się na europejskim rynku graczami w wielu sektorach gospodarki.


UDOSTĘPNIEŃ