Świat w szoku! USA opuszczają najważniejszą organizację światową do spraw…

Światem wstrząsnęła informacja dotycząca opuszczenia ważnej organizacji przez dwa potężne państwa jakimi są Izrael oraz Stany Zjednoczone. Oba kraje podały oficjalne komunikaty świadczące o już podjętych krokach mających na celu wyjście ze struktur jednej z najważniejszych instytucji ONZ.

Tuż po tym jak USA poinformowały o wyjściu z UNESCO, premier Izraela Benjamin Netanjahu również potwierdził rozpoczęcie prac mających na celu opuszczenie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury.

Szef izraelskiego rządu nazwał decyzję USA „odważną i moralną”.

Izraelskie władze nazywają wyjście z UNESCO „początkiem nowej ery w ONZ” .

Departament Stanu USA, potwierdził doniesienia o rozpoczętej procedurze wyjścia. Decyzja wejdzie w życie 31 grudnia 2017 roku.

Podano, że decyzja „odzwierciedla obawy USA w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami”.

Jak podała PAP, władze USA zapewniają jednak, że nawet nie będąc krajem członkowskim, nadal będą pełnić rolę obserwatora oraz postarają się wnosić amerykański pogląd, punkt widzenia oraz opinie.

Irina Bokowa, Szefowa UNESCO określiła ten stan rzeczy jako wielką stratę dla Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Decyzja podjęta jednocześnie przez Izrael oraz USA podyktowana jest przyjęciem do UNESCO Palestyny. Jeszcze przed przyjęciem do organizacji Stany Zjednoczone zagroziły zawieszeniem finansowania, a było ono niemałe. Z kasy Waszyngtonu płynęło do UNESCO 80 mld dolarów rocznie co stanowiło blisko 22% budżetu tej organizacji.

RadioZET.pl/pap/maal


UDOSTĘPNIEŃ